W Warszawie odbyło się polsko-japońskie forum przemysłowe oraz dialog jądrowy, zorganizowane przez polskie Ministerstwo Przemysłu i japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI). Dyskutowano m.in. o współpracy przy polskim programie jądrowym.
- To forum jest szansą dla polskich przedsiębiorstw na nawiązanie dwustronnych relacji, które mogą zaowocować bezpośrednią współpracą pomiędzy firmami z Polski i Japonii - mówił podczas otwarcia wydarzenia dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Przemysłu Paweł Gajda. - Włączenie polskich firm w realizację programu jądrowego (tzw. local content) jest dla nas bardzo ważne, a nasze dobrze przygotowane firmy będą mogły w przyszłości uczestniczyć także w innych projektach jądrowych realizowanych np. w innych krajach europejskich - podkreślał. Dodał też, że ze względu na wysokie standardy i doświadczenie japońskich firm w branży jądrowej współpraca polsko-japońska będzie bardzo owocna dla polskiego programu jądrowego.
Polsko-japońskie forum przemysłowe, które miało miejsce 11 i 12 marca, stworzyło możliwość bezpośrednich rozmów B2B pomiędzy firmami. Wzięło u nim udział niemal 30 polskich przedsiębiorstw oraz japońskie korporacje Toshiba i IHI.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu, a także reprezentanci sektora publicznego (PAA) i instytucji finansowych (KUKE i BGK). Stronę japońską reprezentowali przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu oraz Ambasady Japonii w Polsce, a także Japan Bank for International Cooperation (JBIC) i Nippon Export and Investment Insurance (NEXI).
Polsko-japoński dialog jądrowy obejmował wymianę wiedzy dotyczącej w szczególności: kwestii regulacyjnych, finansowania i rozwoju zasobów ludzkich.
Współorganizatorem wydarzenia była agenda japońskiego ministerstwa METI - JAIF International Cooperation Center (JICC). Partnerem forum była Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS).
Aktualnie w Japonii pracuje 14 reaktorów jądrowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.