Sztolnia Królowa Luiza wchodząca w skład Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymała dotację od ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu „Infrastruktura kultury”. Do MGW trafi 381 tys. zł na zadanie pn. „Zakup wyposażenia multimedialnego wspierającego prowadzenie lekcji edukacyjnych w podziemiach Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu”. Wyniki naboru zostały ogłoszone 10 marca.
W sumie w ramach programu „Infrastruktura kultury” dofinansowanie otrzymało 115 projektów. Jego łączna wysokość wyniosła 38,7 mln zł. Natomiast wsparcie z rezerwy ministra kultury i dziedzictwa narodowego trafi do 33 projektów. Zadania będą realizowane w trybie jednorocznym (w 2025 r.), dwuletnim (w latach 2025-2026) i trzyletnim (w latach 2025-2027).
Celem programu „Infrastruktura kultury” jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej przez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury oraz innych podmiotów działających w tym obszarze. W ramach programu z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowane są m.in. zakupy sprzętu muzycznego, nagłośnieniowego, oświetleniowego i komputerowego, remonty pomieszczeń i obiektów, modernizacja infrastruktury technologicznej, zakupy niezbędnego wyposażenia do sal wystawowych, teatralnych, kinowych.
Muzeum Górnictwa Węglowego powstało w 1981 r. Wcześniej w Zabrzu działał Ośrodek Propagandy Górnictwa, który otwarto w 1965 r. Posiadał on pierwszą podziemną trasę turystyczną w kopalni węgla kamiennego. Utworzono ją w jednym z pól Kopalni Zabrze, czyli dawnej Kopalni Królowa Luiza.
Podstawą zbiorów Muzeum — otwartego na początku lat 80. ubiegłego stulecia — była ocalona część spuścizny po Związkowym Muzeum Górniczym w Sosnowcu, istniejącym w latach 1948-1972. W wyniku własnych penetracji archiwalnych, poszukiwań terenowych, zakupów i darów zostały one wzbogacone do ok. 32 tys. eksponatów.
MGW jest obecnie największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu. Od 2 kwietnia 2013 r. muzeum stanowi jeden podmiot, powstały po połączeniu Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido i dotychczasowego Muzeum Górnictwa Węglowego, które miało siedzibę w dawnym gmachu starostwa powiatowego przy ul. 3 Maja 19. W skład nowej instytucji wszedł także kompleks Sztolnia Królowa Luiza, który po kompleksowej rewitalizacji stał się obok kopalni Guido jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Kompleks ten składa się z wyrobisk kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.