Górnictwo: Sztolnia Królowa Luiza otrzymała prawie 400 tys. zł w ramach programu „Infrastruktura kultury”

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Sztolnia Królowa Luiza jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Zabrza

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Sztolnia Królowa Luiza wchodząca w skład Muzeum Górnictwa Węglowego otrzymała dotację od ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu „Infrastruktura kultury”. Do MGW trafi 381 tys. zł na zadanie pn. „Zakup wyposażenia multimedialnego wspierającego prowadzenie lekcji edukacyjnych w podziemiach Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu”. Wyniki naboru zostały ogłoszone 10 marca.

W sumie w ramach programu „Infrastruktura kultury” dofinansowanie otrzymało 115 projektów. Jego łączna wysokość wyniosła 38,7 mln zł. Natomiast wsparcie z rezerwy ministra kultury i dziedzictwa narodowego trafi do 33 projektów. Zadania będą realizowane w trybie jednorocznym (w 2025 r.), dwuletnim (w latach 2025-2026) i trzyletnim (w latach 2025-2027).

Celem programu „Infrastruktura kultury” jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej przez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury oraz innych podmiotów działających w tym obszarze. W ramach programu z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansowane są m.in. zakupy sprzętu muzycznego, nagłośnieniowego, oświetleniowego i komputerowego, remonty pomieszczeń i obiektów, modernizacja infrastruktury technologicznej, zakupy niezbędnego wyposażenia do sal wystawowych, teatralnych, kinowych.

Muzeum Górnictwa Węglowego powstało w 1981 r. Wcześniej w Zabrzu działał Ośrodek Propagandy Górnictwa, który otwarto w 1965 r. Posiadał on pierwszą podziemną trasę turystyczną w kopalni węgla kamiennego. Utworzono ją w jednym z pól Kopalni Zabrze, czyli dawnej Kopalni Królowa Luiza.

Podstawą zbiorów Muzeum — otwartego na początku lat 80. ubiegłego stulecia — była ocalona część spuścizny po Związkowym Muzeum Górniczym w Sosnowcu, istniejącym w latach 1948-1972. W wyniku własnych penetracji archiwalnych, poszukiwań terenowych, zakupów i darów zostały one wzbogacone do ok. 32 tys. eksponatów.

MGW jest obecnie największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu. Od 2 kwietnia 2013 r. muzeum stanowi jeden podmiot, powstały po połączeniu Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido i dotychczasowego Muzeum Górnictwa Węglowego, które miało siedzibę w dawnym gmachu starostwa powiatowego przy ul. 3 Maja 19. W skład nowej instytucji wszedł także kompleks Sztolnia Królowa Luiza, który po kompleksowej rewitalizacji stał się obok kopalni Guido jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta. Kompleks ten składa się z wyrobisk kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.