Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w styczniu 2025 r. 2,8 proc. w ujęciu rocznym, wobec 2,7 proc. w grudniu 2024 r. - podał w najnowszym komunikacie Eurostat. W Polsce wyniosła 4,3 proc. i była to piąta najwyższa wartość w całej UE.
Infografika dla subskrybentów Serwisu Infograficznego jest dostępna do pobrania ze strony https://igrafika.pap.pl/
W samej strefie euro inflacja w ujęciu rocznym była niższa niż od średniej unijnej i wyniosła 2,5 proc., wobec 2,4 proc. w grudniu 2024 r.
Najniższą inflację rok do roku wśród państw członkowskich odnotowano w Danii (1,4 proc.) oraz Finlandii, Irlandii i we Włoszech (wszystkie 1,7 proc.). Z kolei ceny najbardziej wzrosły na Węgrzech (5,7 proc.), w Rumunii (5,3 proc.) i Chorwacji (5,0 proc.).
W porównaniu z grudniem 2024 r. w 12 krajach członkowskich odnotowano deflację, czyli spadek cen. Największy był na Cyprze (o 1,4 proc.), we Włoszech oraz w Belgii (w obu o 0,8 proc.).
W pozostałych 15 krajach wystąpił wzrost cen miesiąc do miesiąca. W tym ujęciu największy wzrost odnotowano w Bułgarii i Słowacji (o 1,8 proc.), na Litwie (o 1,6 proc.) i na Węgrzech (o 1,5 proc.). W Polsce miesięcznie ceny wzrosły o 0,8 proc., co dało 9. miejsce w zestawieniu wśród państw UE.
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.