Firmy spełniające kryteria dużego przedsiębiorstwa do końca września br. muszą przeprowadzić audyt energetyczny. Tauron akcentuje, że prowadzenie audytów i wdrażanie wniosków z nich to obowiązek, ale też droga do efektywnego zarządzania energią.
O przypadającym w 2025 r. tzw. roku audytowym przypomniał w czwartek rzecznik Tauronu Sprzedaż Daniel Iwan. Obowiązek ten jest realizowany co cztery lata. W 2021 r. objął ok. 3,5 tys. dużych przedsiębiorstw.
Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej z 2016 r., duże przedsiębiorstwa miały obowiązek przeprowadzenia pierwszego audytu energetycznego do końca września 2017 r., a następnie co cztery lata - obecny termin mija więc z końcem września 2025 r.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkowy dla dużych firm, które w dwóch ostatnich latach obrotowych (w każdym roku osobno) zatrudniały 250 lub więcej pracowników, miały co najmniej 50 mln euro rocznego obrotu lub co najmniej 43 mln euro sumy bilansowej.
Z myślą o firmach stojących przed obowiązkiem przeprowadzenia audytu energetycznego, ale też mniejszych przedsiębiorstwach, Tauron opublikował w internecie darmowy e-book poświęcony tej procedurze i jej możliwym efektom.
Z opracowania dostępnego na stronie biznes.tauron.pl/audyty można dowiedzieć się m.in., ile trwa i kosztuje przeprowadzenie audytu, jak się do niego przygotować oraz co zawiera raport z audytu.
Jak powiedział, cytowany przez Iwana wiceprezes Tauronu Sprzedaży Krzysztof Czajka, audyt energetyczny to nie tylko obowiązek, lecz również szansa na podniesienie standardów zarządzania energią i efektywności procesów biznesowych w przedsiębiorstwie.
- Zrealizowane przez naszych ekspertów audyty efektywności energetycznej pozwoliły firmom na zredukowanie zużycia energii elektrycznej od 30 do 50 proc. Szacujemy, że firmy, które przeprowadziły audyt w ostatnich latach i wdrożyły rekomendowane przez naszych ekspertów rozwiązania, mogły zaoszczędzić na wydatkach za energię nawet 5 mln zł - wskazał Czajka.
Audyt energetyczny obejmuje procesy biznesowe, które odpowiadają za minimum 90 proc. zużycia energii w firmie. To analiza poziomu i sposobu zużycia energii w firmie. Chodzi o identyfikację obszarów nadmiernego zużycia energii oraz opracowanie rekomendacji dotyczących poprawy efektywności energetycznej wraz z redukcją kosztów.
Proces kończy się raportem. Znajdują się w nim dane pomiarowe oraz rekomendacje optymalizacji. Jeżeli zostaną one wdrożone, firma może uzyskać oszczędności na rachunkach za prąd, a jednocześnie jej działalność będzie generowała mniejszą emisję gazów cieplarnianych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.