REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
19 lutego 2025 13:28 Portal gospodarka i ludzie autor: MOKR

Stalowe transporty ciężarówkami na biogaz

Ciężarówka na biogaz
fot: ArcelorMittal

35 tys. kilometrów - taki dystans pokonały ciężarówki na bioLNG, które przewoziły stalowe produkty z hut w Dąbrowie Górniczej i Krakowie do klientów w Belgii i Holandii. To już trzeci test alternatywnego paliwa w transporcie lądowym koncernu – po elektrykach i pojazdach zasilanych paliwem HVO100 przyszedł czas na biogaz, który dostarczyła firma Shell. ArcelorMittal Poland testuje kolejne alternatywne paliwa - podała spółka w komunikacie.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku dwa pojazdy tankowane skroplonym gazem ziemnym (LNG) oraz nowością na rynku – paliwem bioLNG, czyli skroplonym biometanem wykonały łącznie prawie 30 kursów z Polski i z powrotem przewożąc blisko 600 ton wyrobów stalowych do klientów ArcelorMittal w Polsce, w Belgii i Holandii. Ciężarówki przejechały aż 35 tys. kilometrów i zredukowały emisję CO2 z transportu lądowego koncernu w Polsce o blisko 50 ton.

- Możliwości zastąpienia tradycyjnego paliwa alternatywnymi formami jest sporo, ale nie każdą można z powodzeniem wdrożyć w polskich realiach, dlatego sukcesywnie sprawdzamy co i w jaki sposób możemy wykorzystać w transporcie stali – wyjaśnia cytowany w komunikacie Grzegorz Kotarba, szef ds. zakupów transportu drogowego dla ArcelorMittal Poland. – Przygotowujemy się do nadchodzącej transformacji, która dotknie nie tylko proces produkcji, ale również transport. Chcemy już teraz być przygotowani na planowanie dostaw także w sytuacji ograniczonego dostępu do paliw alternatywnych w Polsce – dodaje.

O obsługę logistyczną testów zadbała firma Regesta, która dostarczyła dwie ciężarówki na trasy międzynarodowe. 

- Ciężarówki musiały być tankowane na terenie Niemiec i Holandii, bo właśnie tam był zapewniony stały dostęp do paliwa bioLNG. To sprawiło, że musieliśmy tak zaplanować trasy, by pojazdy mogły maksymalnie wykorzystać swoje możliwości i przewieźć jak najwięcej wyrobów stalowych tracąc przy tym jak najmniej czasu na tankowanie – podkreśla Rafał Kwiecień, prezes zarządu Regesta. 

- Od dawna aktywnie wspieramy dekarbonizację sektora transportowego, tworząc produkty pomagające zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych przez floty i takim produktem bez wątpienia jest bioLNG, które może zapewniać do 100 proc. redukcji emisji CO2 w całym cyklu życia produktu, w porównaniu do oleju napędowego – mówi Alicja Badowska, marketing manager w Shell Commercial Road Transport Poland. – Wyszliśmy naprzeciw potrzebom firmy ArcelorMittal Poland, która korzystała z paliwa Shell Bio LNG na stacjach w Niemczech i Holandii, tak, by możliwe było przeprowadzenie pilotażowych dostaw stali między Polską a Belgią i Holandią. Nieustannie wspieramy firmy z Polski w ich celach dekarbonizacyjnych.

Jak podaje ArcelorMittal, pilotażowe testy transportu stali przy użyciu alternatywnego zasilania spółka rozpoczęła już w 2023 r. Wtedy to pierwsze 200 t stali trafiło do klientów koncernu na kołach elektrycznej ciężarówki. Następnie firma przetestowała pojazdy napędzane paliwem HVO, teraz przyszedł czas na biogaz. To przyszłość transportu. ArcelorMittal Poland wierzy, że to niedaleka przyszłość.

- Nasze działania zmierzające do ograniczania oddziaływania na środowisko to nie tylko milionowe inwestycje w instalacje w części surowcowej naszego koncernu. To także wartościowe projekty w obszarze logistyki, takie, jak choćby testy paliw alternatywnych. Transport lądowy, ze względu na uwarunkowania logistyczne, jeszcze przez długi czas będzie intensywnie wykorzystywany w dostawach stali, dlatego robimy wszystko, by już teraz zmniejszać emisję CO2 na tym etapie. Kiedy paliwa takie jak biogaz będą łatwo dostępne w Polsce, my już będziemy gotowi, by sprawnie wdrożyć je w naszej firmie. Mamy to już przetestowane i czekamy tylko na możliwość komercyjnego użycia któregoś z tych rozwiązań. Jednak, by to się udało te paliwa muszą być ogólnodostępne w Polsce, w dużych ilościach - podkreśla Wojciech Koszuta, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. 

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii 0
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • IBHER
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Spore pieniądze za odejście z kopalni
17 lutego 2025
19.8 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]