Na fotografii z kroniki Zasadniczej Szkoły Górniczej Ministerstwa Górnictwa Węglowego z pierwszej połowy lat 50. XX wieku uchwycono gmach szkolny przy obecnej ulicy Górników Redenu w Dąbrowie Górniczej. Szkoła powstała po drugiej wojnie światowej. Praktyczną naukę zawodu uczniowie pobierali w ówczesnej kopalni Generał Zawadzki.
Co sobotę, Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej na swoim fanpage'u na Facebooku, opisuje ciekawostki z życia miasta w cyklu „Sobota z historią”. Tym razem opublikował fotografię Zasadniczej Szkoły Górniczej Ministerstwa Górnictwa Węglowego. Widać na niej także grupę stojących na schodach nauczycieli, a rzecz działa się jeszcze przed wybudowaniem Pałacu Kultury Zagłębia.
„Ta nieco zapomniana obecnie dąbrowska szkoła początkowo nie posiadała własnego budynku ani mebli, dlatego wydzierżawiała salę lekcyjną w budynku Dokształcającej Szkoły Zawodowej przy ul. Kondratowicza, założonej również w 1945 r. przez Dąbrowskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego” - można przeczytać we wpisie.
Pierwszym dyrektorem szkoły był Wacław Faryna, który równocześnie pełnił funkcję dyrektora Dokształcającej Szkoły Zawodowej. Personel pedagogiczny rekrutowano spośród nauczycieli Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej w Dąbrowie Górniczej. Przedmiotów zawodowych uczyli Stanisław Szostak i inż. Jan Urban. Praktyczną naukę zawodu uczniowie pobierali w kopalni Generał Zawadzki.
Kierownikiem zajęć praktycznych był pracownik tej kopalni Marian Hajek. W roku szkolnym 1948/49 szkoła mieściła się tymczasowo w nieistniejącym dziś baraku na Ksawerze, po czym przeniesiono ją na ulicę Konopnickiej 20 (ulica Górników Redenu jeszcze wtedy nie istniała), czyli w miejsce obecnej Szkoły Podstawowej nr 10.
Szkoła Podstawowa nr 10 została otwarta uroczyście 3 lutego 1959 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.