Wzrost zużycia energii elektrycznej do 2027 r. wyniesie średnio około 4 proc. rocznie i będzie to najbardziej dynamiczny wzrost, z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Taką prognozę przedstawiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie Electricity 2025 opublikowanym w piątek, 14 lutego.
Gwałtowny wzrost ma wynikać przede wszystkim z rosnącego wykorzystania energii elektrycznej m.in. do produkcji przemysłowej, przyspieszającej elektryfikacji, na której czele stoi sektor transportu oraz szybkiej rozbudowy centrów danych.
Zdaniem MAE, większość dodatkowego popytu na energię w okresie najbliższych trzech lat będzie pochodzić z gospodarek wschodzących i rozwijających się. Tendencja ta jest najbardziej widoczna w Chinach, gdzie od 2020 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie szybciej niż cała gospodarka. Zużycie energii w Chinach wzrosło o 7 proc. w 2024 r. i oczekuje się, że do 2027 r. będzie rosło średnio o około 6 proc. Wzrost popytu w Państwie Środka jest częściowo napędzany przez sektor przemysłowy, w którym obok tradycyjnych sektorów energochłonnych znaczącą rolę odegrała szybko rozwijająca się energochłonna produkcja paneli słonecznych, akumulatorów, pojazdów elektrycznych i materiałów z nimi związanych. Za ten stan rzeczy odpowiadają także rozwój elektromobilności, budowa centrów danych oraz coraz powszechniej działająca sieć 5G.
MAE uważa, że wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Unii będzie skromniejszy i do 2027 r. powróci do poziomu z 2021 r., po znacznych spadkach w latach 2022 i 2023 wywołanych kryzysem energetycznym.
W raporcie Electricity 2025 prognozuje się, że wzrost mocy w zakresie źródeł niskoemisyjnych (odnawialnych i jądrowych) będzie wystarczający, aby pokryć cały wzrost światowego zapotrzebowania na energię w ciągu najbliższych 3 lat. W szczególności przewiduje się, że produkcja z fotowoltaiki pokryje mniej więcej połowę światowego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną do 2027 r.
Oczekuje się, że w Chinach, USA i Indiach udział fotowoltaiki w rocznej produkcji energii elektrycznej osiągnie 10 proc. do 2027 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.