Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów. Akcje zyskiwały po danych o inflacji PPI i nowych informacjach na temat amerykańskich ceł, które nieco uśmierzyły obawy inwestorów dotyczące presji inflacyjnej i napięć w globalnym handlu.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,77 proc. do 44.711,43 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,04 proc. i wyniósł 6.115,07 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 1,50 proc. do 19.945,64 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 1,17 proc. do 2.282,18 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 4,97 proc. do 15,10 pkt.
Prezydent USA Donald Trump podpisał w czwartek memorandum, w którym polecił swojemu zespołowi przygotowanie ceł wobec wielu państw świata, co - jego zdaniem - ma wyrównać nieuczciwe warunki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Według zapowiedzi Trumpa mogą one dotknąć również Unię Europejską.
Jak zapowiedział Trump w Białym Domu podczas ceremonii podpisywania dokumentu, którego tekst nie jest jeszcze znany, jego doradcy mają przyjrzeć się stosunkom handlowym “kraj po kraju“ i ustanowić odpowiednie cła, mające zagwarantować “równe warunki gry“.
- Postanowiliśmy, dla celów uczciwości, że przyjmiemy wzajemną stawkę celną, co oznacza, że nałożymy takie cła, jakie inne państwa nakładają na nas. Nie naliczymy im ani więcej, ani mniej. (...) Bardzo proste. Nikt nie wie, jaka jest ta liczba, chyba że spojrzysz na poszczególne kraje, możesz zobaczyć, jaka jest - powiedział Trump.
Prezydent stwierdził, że pod uwagę mają być brane nie tylko stawki ceł w innych krajów na towary z USA, lecz także inne bariery handlowe i regulacje, a nawet podatek VAT. Prezydent wielokrotnie skarżył się na stosowanie VAT-u i innych barier dla firm z USA przez Unię Europejską. Szef resortu handlu Howard Lutnick oraz doradca ds. handlowych Peter Navarro stwierdzili, że europejskie podatki VAT są “ukrytym subsydiowaniem eksportu“ oraz powodem, dla którego Niemcy sprzedają w USA ośmiokrotnie więcej samochodów, niż USA w Niemczech.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.