Związek Zawodowy Przeróbka przekazał uwagi i wnioski do projektu Ministerstwa Przemysłu Ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – poinformowały władze związku w mediach społecznościowych. Związkowcy apelują, by systemem wsparcia były objęte wszystkie spółki górnicze.
Pismo, podpisane przez przewodniczącego zarządu krajowego ZZ Przeróbka Sławomira Łukasiewicza, zostało skierowane 10 lutego do minister Marzeny Czarneckiej.
W opinii Związku Zawodowego Przeróbka muszą być środki na rozwój perspektywicznych zakładów górniczych, takich jak LW Bogdanka. „Nie dla dyskryminacji spółek węglowych w zakresie sytemu wsparcia, każda ma być równo traktowana. Systemem wsparcia muszą być objęte wszystkie spółki, począwszy od PGG poprzez PKW i Węglokoks Kraj oraz JSW, LW Bogdanka, a także SRK i skończywszy na PG Silesia. W tym względzie nie może być żadnych podziałów. Dla zagwarantowania pokoju i zabezpieczenia społecznego, nikt nie może być wykluczony” – podkreślają związkowcy.
Związkowcy dodają, że nie powinno być też żadnych podziałów w dostępie do 5-letnich osłonowych urlopów. „Wszystkie grupy zawodowo muszą mieć do nich równe prawo w tym samym wymiarze 5 lat” – piszą związkowcy.
Uwagi i wnioski dotyczą także odpraw pieniężnych. „Jednorazowe odprawy pieniężne muszą być na równych warunkach i w takiej samej krotności minimalnego wynagrodzenia. Odprawy muszą być zwolnione z oskładkowania i opodatkowania” - apelują autorzy pisma.
„Zwiększenie wartości odprawy zachęci większą ilość uprawnionych osób do skorzystania z mechanizmów socjalnych, a tym samym wpłynie pozytywnie na sytuację finansową przedsiębiorstw. Dodatkowo zaproponowane zasady powinny przyczynić się do tego, że proces transformacji w zakresie restrukturyzacji zatrudnienia będzie miał łagodniejszy przebieg. Z przeszłości wiemy, że nie wszyscy pracownicy korzystający z odpraw jednorazowych chcą racjonalnie gospodarować pozyskanymi środkami. System ratalnej wypłaty odprawy przyczyni się do tego, że pracownicy odchodzący z górnictwa będą przez dłuższy czas dostatecznie zabezpieczeni pod względem finansowym” – czytamy w piśmie.
Pismo kończy przypomnienie, że Związek Zawodowy Przeróbka wciąż oczekuje od rządu RP wprowadzenia zapisów ustawowych, które umożliwią: tworzenie nowych i stabilnych miejsc pracy o porównywalnym standardzie za każde zlikwidowane miejsce pracy w górnictwie i energetyce węglowej lub dopłacania do istniejących w ramach aktywizacji rynku pracy; ustanowienie wreszcie w Polsce wielokrotnie obiecanych emerytur stażowych; przywrócenie prawa do bezpłatnego węgla emerytom i rencistom górniczym.
„Wobec powyższego związek oczekuje uwzględnienia wszystkich zgłoszonych uwag i wniosków do projekt opiniowanej ustawy oraz wyraża pełną gotowość do uczestniczenia we wszystkich pracach z nią związanych” - piszą związkowcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zgadzam się z tym że urlop górniczy powinien też obejmować jsw , bogdanke i silesie , tym bardziej znając polityke ue i polski rząd w to brnący, tylko dziwne że solidarnośc z jsw jeszcze nie wystąpiła z takim pismem do rządu a te zgłaszanie poprawek chyba powoli się kończy, także bardzo dziwne.
Związkowcy liczą tylko na dotacje podatnika.