W 2024 r. inspektorzy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach przeprowadzili 7 723 postępowania kontrolne, w tym 2 414 kontroli w związku ze skargami. Wynika z nich, że przedsiębiorcy działający na terenie województwa śląskiego najczęściej zalegają z wypłatą wynagrodzeń. Pracodawcy w całym 2024 r. nie wypłacili swoim pracownikom ok. 70 mln zł. Notuje się również problemy z czasem pracy zatrudnionych.
- W dalszym ciągu mamy do czynienia z zatrudnianiem bez umowy o pracę. A jeśli chodzi o pozytywne trendy, to z pewnością trzeba zaliczyć do nich zmniejszającą się liczbę wypadków przy pracy – podkreślił Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach w trakcie konferencji prasowej 7 lutego.
- Poza tym – jak dodał - kuleje bezpieczeństwo pracy na małych budowach, w branży przetwórstwa przemysłowego oraz w górnictwie.
Liczba zbadanych wypadków przy pracy w ub.r. kształtowała się na poziomie 280. Przypomnijmy, w górnictwie węgla kamiennego w 2024 r. śmierć przy pracy poniosło 10 osób.
- W kwestii wypadków w branży górniczej ściśle współpracujemy z Wyższym Urzędem Górniczym – powiedział Piotr Kalbron, dodając, że branża górnicza jest pod stałą kontrolą Okręgowego Inspektoratu PIP.
- Zachęcamy młodych za korzystania z naszych projektów szkoleniowych, a także materiałów, którymi dysponujemy. W okresie wakacyjnym obecni jesteśmy podczas wszystkich wydarzeń, które skupiają młodzież, można więc podejść i skorzystać z bezpłatnych porad – wyjaśnił.
Na uwagę zasługuje m.in. program Pierwsza praca – pierwszy krok adresowany do uczniów i studentów zamierzających podjąć pierwszą pracę. Celem projektu jest rozpowszechnianie obowiązujących przepisów dotyczących m.in. powierzania pracy sezonowej, zatrudnienia młodocianych, legalności zatrudnienia, zawierania umów o pracę, a także kwestii dotyczących wynagrodzenia za pracę z tytułu umów o pracę i umów cywilnoprawnych.
Reaktywowany został w ub.r. także projekt Bezpieczny skok z BHP do górnictwa. Jest do konkurs dedykowany młodym ludziom, którzy zdecydowali się wybrać zawód górnika. Jego współorganizatorem była w ub. r. kopalnia Budryk w Ornontowicach należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Celem zaś propagowanie wśród młodzieży zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w sektorze górniczym oraz podnoszenie świadomości na temat standardów obowiązujących w górnictwie.
W kwietniu ub.r. w Wiśle odbyła się też XXIV konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie” współorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Główny Inspektor Pracy podkreśliła w liście przesłanym uczestnikom znaczenie współpracy Państwowej Inspekcji Pracy z instytucjami nadzoru nad warunkami pracy i roli Wyższego Urzędu Górniczego.
Gośćmi sesji inauguracyjnej byli przedstawiciele kopalń, urzędów oraz instytucji związanych z górnictwem. Omawiano aspekty prawne wypadków i katastrof górniczych, przyczyny ich występowania, a także zakres prowadzenia robót górniczych oraz profilaktykę tąpaniową w kopalniach węgla kamiennego. W szczegółowych sesjach tematycznych w roli wykładowców wzięli udział przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. 18 kwietnia 2024 r. specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach przedstawił uczestnikom nowe regulacje w prawie pracy.
Podczas konferencji prasowej 7 lutego Piotr Kalbron zapowiedział również przeprowadzenie kampanii w wytypowanych branżach, która będzie miała na celu ograniczenie liczby wypadków przy pracy. Mają się w nią włączyć m.in. policja i straż pożarna. Będą to działania zarówno o charakterze prewencyjnym jak i kontrolnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.