W Sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Obrony Lubelskiego Węgla Bogdanka. W jego skład weszło 18 posłów, którzy reprezentują Koalicję Obywatelską, Polskę 2050-Trzecią Drogę, Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederację.
Zespół ma już za sobą pierwsze posiedzenie, które odbyło się w czwartek, 6 lutego. Omówiono na nim plan pracy oraz wybrano prezydium. Przewodniczącym został poseł Bartłomiej Pejo (Konfederacja). Stanowiska wiceprzewodniczących objęli: Krzysztof Bojarski (KO), Sławomir Ćwik (Polska2050-TD) oraz Magdalena Filipek-Sobczak (PiS).
W regulaminie Zespołu określono zakres jego działalności. Ma on monitorować sytuację prawną oraz ekonomiczną kopalni Bogdanka ze szczególnym uwzględnieniem aktów prawnych i oraz decyzji administracyjnych wpływających na działalność zakładu. Ponadto jego członkowie będą współpracować z przedstawicielami sektora energetycznego, ekspertami oraz środowiskiem naukowym w celu opracowywania propozycji legislacyjnych zabezpieczających interesy kopalni i jej pracowników. Zespół ma również podejmować działania zmierzające do promocji węgla kamiennego jako strategicznego surowca dla polskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem LW Bogdanka.
W zakresie działalności znalazło się także organizowanie spotkań i konsultacji z przedstawicielami pracowników, związków zawodowych oraz lokalnych społeczności w celu identyfikowania problemów oraz wyzwań stojących przed kopalnią. Gremium ma reagować na bieżące zagrożenia dla działalności zakładu poprzez inicjowanie interpelacji, zapytań oraz uchwał parlamentarnych w sprawach dotyczących funkcjonowania Bogdanki. Ponadto ma budować wsparcie parlamentarne i społeczne dla działań mających na celu obronę kopalni przed działaniami lub decyzjami potencjalnie niekorzystnymi dla jej przyszłości.
W skład Zespołu weszło 18 posłów. Poza Bartłomiejem Pejo, Krzysztofem Bojarskim, Sławomirem Ćwikiem i Magdaleną Filipek-Sobczak, są to: Anna Baluch (PiS), Kazimierz Bogusław Choma (PiS), Przemysław Czarnek (PiS), Krzysztof Grabczuk (KO), Jan Kanthak (PiS), Michał Krawczyk (KO), Bożena Lisowska (KO), Michał Moskal (PiS), Sławomir Skwarek (PiS), Dariusz Stefaniuk (PiS), Sylwester Tułajew (PiS), Michał Woś (PiS), Sławomir Zawiślak (PiS) oraz Tomasz Zieliński (PiS).
Przypomnijmy, że we wtorek, 11 lutego, w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych, ma dojść do rozmów pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w LW Bogdanka a stroną rządową i zarządem Grupy Kapitałowej Enea, do której należy kopalnia. Tematem spotkania ma być omówienie „obecnej sytuacji oraz przyszłości spółki”.
LW Bogdanka jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego. Spółka prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Dostarcza surowiec głównie do odbiorców przemysłowych. Realizacja dostaw oparta jest o umowy wieloletnie, a kierunek zbytu to energetyka zawodowa i przemysłowa.
Od czerwca 2009 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W sierpniu 2022 r. LWB powróciła do notowań w Indeksie WIG-ESG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora