Solidarność apeluje o rozwagę w odchodzeniu od węgla, JSW dąży do transformacji spółki, a resort klimatu zapowiada, że Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu tani dla nas nie będzie, choć akurat za prąd powinniśmy płacić nieco mniej. O tym 7 lutego pisał portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* Rada Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarności zaapelowała do polskiego rządu w kwestii planów szybkiego odchodzenia od węgla. Stanowisko w tej sprawie skierowano do premiera Donalda Tuska, ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego, minister przemysłu Marzeny Czarneckiej oraz Zarządu Enea.
* W mijającym tygodniu, Zakład Górniczy Janina w Libiążu odwiedził Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, razem z okręgowym inspektorem pracy w Krakowie - Robertem Pasikowskim, zastępcą okręgowego inspektora pracy ds. nadzoru - Piotrem Motłochem oraz zastępcą okręgowego inspektora pracy ds. prawno-organizacyjnych - Szymonem Arkitem - poinformował Południowy Koncern Węglowy w mediach społecznościowych.
* Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej kontynuuje robocze narady z zarządami spółek zależnych w ramach realizowanego Programu Strategicznej Transformacji JSW z uwzględnieniem spółek zależnych - podało w piątek, 7 lutego, biuro prasowe spółki.
* Wpływ Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na życie i zdrowie ludzi będzie złożony; przyczyni się on do poprawy jakości środowiska i spadku cen energii, ale mogą wzrosnąć koszty paliw i budowy budynków - ocenił resort klimatu w prognozie odziaływania planu na środowisko.
* Zdaniem przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy polityka klimatyczna, przedstawiona przez Komisję Europejską nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska. - To jest walka z polską gospodarką i polskim pracownikiem - mówił w piątek w Gdańsku.
* Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała kolejny raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na przestrzeni stycznia główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego straciły na wartości. „Jak podały źródła, rynki te poruszały się zgodnie w trendzie spadkowym drugi miesiąc z rzędu, odzwierciedlając niedźwiedzie nastroje" - czytamy w raporcie.
* Litwa, Łotwa i Estonia 8 lutego odłączą się od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej. To symboliczny ruch, bo tak naprawdę już od jakiegoś czasu te kraje nie kupują energii od Rosji i Białorusi. Główne połączenie z siecią elektroenergetyczną UE będzie się odbywać poprzez most energetyczny LitPol Link, który łączy Polskę i Litwę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.