Wpływ Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu na życie i zdrowie ludzi będzie złożony; przyczyni się on do poprawy jakości środowiska i spadku cen energii, ale mogą wzrosnąć koszty paliw i budowy budynków - ocenił resort klimatu w prognozie odziaływania planu na środowisko.
Resort klimatu i środowiska udostępnił w czwartek do konsultacji Prognozę oddziaływania na środowisko (OOŚ) projektu aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Resort wskazał, że głównym celem prognozy jest kompleksowa analiza możliwego wpływu realizacji KPEiK na wszystkie elementy środowiska. W ramach Prognozy przeprowadza się również ocenę występowania oddziaływań skumulowanych, analizę rozwiązań alternatywnych oraz wskazuje potrzebę działań kompensacyjnych.
“Oceniany projekt aktualizacji KPEiK jest dokumentem wyznaczającym kierunki polskiej transformacji energetyczno-klimatycznej. Opracowanie dokumentu stanowi wypełnienie wymagań wynikających z rozporządzenia UE 2018/1999 o zarządzaniu unią energetyczną“ - przypomniało ministerstwo. Resort czeka na uwagi do końca lutego.
KPEiK przewiduje wdrażanie nowych instrumentów polityki klimatyczno-energetycznej w stosunku do dotychczas stosowanych rozwiązań, by przyspieszyć dekarbonizację i osiągnięcie neutralności klimatycznej. W scenariuszu WAM (aktywnej transformacji) KPEiK może przyczynić się do osiągnięcia przez Polskę w 2030 r. redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie 50 proc. w stosunku do emisji z 1990 r., przy celu dla UE wynoszącym 55 proc.
Ministerstwo przypomniało, że najważniejsze działania KPEiK dotyczą odejścia od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym, ciepłownictwie, przemyśle, budownictwie, a także poprawy efektywności energetycznej. Zaznaczyło, że przyczyni się to do poprawy jakości powietrza, dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń powietrza, takich jak tlenki siarki, azotu, pył, metale ciężkie.
W prognozie OOŚ MKiŚ zaznaczyło, że część działania wymienione w KPEiK służące adaptacji do zmian klimatu oraz retencji wód na terenach miejskich, mogą ograniczać skutki deszczy nawalnych miastach. Ponadto poprawią bezpieczeństwo w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych.
Według ministerstwa wpływ proponowanych w KPEiK działań na jakość życia i zdrowie ludzi “będzie złożony“. Z jednej strony pozytywny tam, gdzie następować będzie poprawa jakości środowiska, gdzie będą tworzone nowe miejsca pracy, nastąpi poprawa skomunikowania niektórych terenów, zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków w wyniku termomodernizacji oraz prognozowane w KPEiK zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.
Z drugiej strony zaproponowane działania “będą wymagać poniesienia kosztów renowacji“, przy czym przewidziano wsparcie osób najbardziej narażonych na ubóstwo energetyczne ze środków Społecznego Funduszu Klimatycznego. “Działania KPEiK mogą prowadzić również do wzrostu kosztów egzystencji poprzez wzrost kosztów paliw, wzrost kosztów budowy nowych budynków“ - przyznał resort.
Jak dodał, niektóre z działań infrastrukturalnych w istotny sposób będą zmieniać ład przestrzenny, szczególnie przedsięwzięcia wielkoskalowe.
“Niezwykle istotne“, według OOŚ, dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych są także planowane w ramach KPEiK inwestycje dotyczące efektywnego zarządzania zasobami leśnymi, z uwagi na udział lasów w pochłanianiu i magazynowaniu dwutlenku węgla. Analiza oddziaływania KPEiK na różnorodność biologiczną, rośliny, zwierzęta, obszary chronione, w tym Naturę 2000, wykazała, że zdecydowana większość ocenianych działań nie spowoduje niepożądanego wpływu na środowisko przyrodnicze - podkreślił resort w dokumencie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.