Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała kolejny raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na przestrzeni stycznia główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego straciły na wartości. „Jak podały źródła, rynki te poruszały się zgodnie w trendzie spadkowym drugi miesiąc z rzędu, odzwierciedlając niedźwiedzie nastroje" - czytamy w raporcie.
Agencja Rozwoju Przemysłu doniosła, że indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 112,55 USD/t na dzień 31 stycznia. Indeks tygodniowy CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 110,84 USD/t na ten dzień, odnotowując spadek o 1,86 USD/t, tj. o 1,65 proc., a indeks miesięczny CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg odnotował spadek o 1,96 USD/t, tj. o 1,75 proc., osiągając poziom 110,34 USD/t, według notowań Argus.
„Jak podały źródła, europejski rynek spot węgla wysokoenergetycznego w rozpatrywanym miesiącu cechowała duża cenowa zmienność, determinowana wahaniami cen gazu. Na spadek styczniowej wyceny europejskiego rynku spot węgla NAR 6 000 kcal/kg przełożyło się w głównej mierze wyraźne osłabienie początkiem miesiąca aktywności transakcyjnej w obszarze ładunków z dostawą w lutym, związane z ustaniem cyklu uzupełniania zapasów na sezon grzewczy czy też zwiększonymi zapasami w portach ARA” - podaje ARP w raporcie.
Południowoafrykański rynek spot węgla o wysokiej wartości opałowej poruszał się na przestrzeni stycznia w ostrzejszym trendzie spadkowym niż rynek europejski. Jak doniosły źródła, styczniowa przecena rynku spot FOB RB to w głównej mierze efekt słabego popytu ze strony azjatyckich nabywców tego surowca, w tym zwłaszcza z Korei Południowej czy też Indii, przy stabilnej podaży węgla z RBCT i konkurencyjnych cenach węgla z alternatywnych źródeł, w szczególności z Rosji.
„Jak wynika z danych NBS, produkcja węgla w Chinach w okresie styczeń-grudzień 2024 wyniosła 4,76 mld t, co oznacza wzrost o 1,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W grudniu 2024 r. w kraju tym wyprodukowano 438,85 mln t węgla, tj. o 2,54 proc. więcej niż w listopadzie 2024 r. Zgodnie ze wstępną prognozą CCTDA, produkcja węgla w Chinach w 2025 r. wzrośnie do 4,82 mld t" - czytamy w opracowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu.
Z kolei zgodnie z danymi indyjskiego Ministerstwa Węgla, produkcja węgla w Indiach w okresie kwiecień-grudzień 2024, dziewięciu pierwszych miesięcy roku podatkowego 2024-2025, wzrosła o 6,11 proc. r/r do 726,29 mln t. Indyjski import węgla energetycznego w okresie styczeń-grudzień 2024 wyniósł ok. 173 mln t, co odzwierciedla spadek o 1,3 proc. r/r.
W raporcie ARP można przeczytać także, że Indonezja w ciągu dwunastu miesięcy 2024 r. wyeksportowała 395,20 mln t węgla energetycznego, co odzwierciedla wzrost o blisko 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. Grono pięciu największych nabywców indonezyjskiego węgla energetycznego w tym okresie tworzyły Chiny, Indie, Filipiny, Korea Południowa oraz Malezja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.