Spadają obroty ostrawskiej spółki OKK Koksovny. W 2023 r. spadły w ujęciu rok do roku o 1,85 mld koron czeskich, czyli o ponad jedną piątą, do 6,66 mld koron. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 139,3 mln koron, w 2022 r. wyniósł on 460,4 mln. Na wyniki wpłynął spadek popytu na koks. Tak wynika z ostatniego raportu spółki.
Prezes zarządu firmy Pavel Woznica wskazuje, że na rynek koksu w 2023 r. negatywnie wpływa trwający spadek produkcji przemysłowej, pogorszenie wyników w branży budowlanej, a zwłaszcza metalurgicznej, a także ogólnie słaba kondycja gospodarek europejskich.
- W rezultacie tych faktów utrzymywał się słabszy popyt na koks i nadwyżka podaży nad popytem. Stopniowy spadek cen energii nie miał znaczącego wpływu na potencjalne ożywienie rynku – powiedział cytowany przez portal iUhli.cz Woznica.
Spółka produkuje koks w Zakładzie Koksowniczym Svoboda w Ostrawie. W 2023 r. sprzedano 558 000 ton koksu za 6,15 mld koron, a rok wcześniej było to 538 000 ton koksu za 7,94 mld koron. Przychody spółki z tytułu sprzedaży wyrobów chemicznych i gazu koksowniczego wyniosły 448,6 mln koron, a w 2022 r. 524,9 mln koron. Prawie cała produkcja firmy przeznaczona była na rynek krajowy.
- Łączna wielkość produkcji i sprzedaży koksu w 2023 r. była na poziomie roku poprzedniego, ale w 2023 r. osiągnięto niższy wynik ekonomiczny. Oprócz wyżej wymienionych czynników, przyczyną były również niekorzystne ceny węgla koksowego i koksu – powiedział Woznica.
Według niego spółka musi nadal optymalizować wszystkie kluczowe obszary swojej działalności, przy czym najważniejsza jest ciągła praca z surowcem węglowym na potrzeby poszczególnych programów produkcyjnych.
OKK Koksovny zainwestowała w 2023 r. 101,4 mln koron, czyli o 42,5 mln mniej niż w 2022 r.
- W obszarze inwestycyjnym zrealizowaliśmy najwięcej projektów w obszarach ekologii i bezpieczeństwa. W obszarze projektów środowiskowych wspomnę o drugim etapie instalacji technologii redukcji emisji niezorganizowanych podczas destylacji benzenu oraz generalnym remoncie filtrów jednostki odpylającej — powiedział Woznica.
Przebudowa kolumny destylacyjnej benzenu kosztowała 21 mln koron, a modernizacja stacji deamonifikacji i zbiorników ługu w fabryce amoniaku kosztowała prawie 18 mln koron.
OKK Koksovny produkuje różne rodzaje koksu i jest największym producentem koksu odlewniczego w Europie. Produkują również gaz koksowniczy, smołę, benzen, siarczan amonu i siarkę elementarną. Zatrudniają około 500 osób. Spółka należy do holdingu MTX Group należącego do Petra Otavy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.