Zarząd Taurona zatwierdził w poniedziałek decyzję o rezygnacji z budowy 400 MW bloku gazowego w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Jak poinformowała spółka, w jego miejsce powstanie system ciepłowniczy ze źródłem kogeneracyjnym i magazynem ciepła.
Zgodnie z informacją Taurona, rezygnacja z budowy bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 400 MW i mocy cieplnej 250 MW wynika ze zidentyfikowanego ryzyka nieopłacalności projektu. Jednocześnie zarząd Taurona zatwierdził decyzję komitetu inwestycyjnego spółki o rozpoczęciu planowania budowy kogeneracyjnego źródła ciepła w Elektrowni Łagisza.
Nowy projekt miałby obejmować gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy rzędu 120 MWe i 140 MWt, przystosowaną do zasilania paliwami zeroemisyjnymi, akumulator ciepła oraz jednostkę w technologii Power to Heat - kocioł elektrodowy. Średnioroczna emisyjność bloku kogeneracyjnego ma być niższa niż 270 kg CO2 na MWh. Kotły elektrodowe pozwalają zagospodarować nadwyżki energii elektrycznej i obniżyć emisyjność produkcji ciepła. Energia z tego hybrydowego systemu ma zastąpić ciepło, produkowane obecnie w źródle węglowym. System ma być uzupełniony kotłami rezerwowymi.
- Zmieniona konfiguracja pozwoli na maksymalizację produkcji z kogeneracji, zwiększając efektywność energetyczną układu. Planowana jednostka mogłaby rozpocząć pracę przed 2030 r. - ocenił prezes Taurona Grzegorz Lot. Jak podkreślił, jest to krok w realizacji nowej strategii Taurona na lata 2025-2035, ogłoszonej w grudniu 2024 r.
Jak zaznaczył Tauron, projekt jest częścią programu dekarbonizacji obszaru ciepła, który zakłada przekazanie do eksploatacji ponad 1,1 GW nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych w perspektywie 2030 r.
Spółka poinformowała także, że prowadzi prace nad inwestycjami w elastyczne i wysokosprawne gazowe jednostki szczytowe o mocy od 200 do 600 MW w wybranych lokalizacjach, w których obecnie pracują elektrownie węglowe. Jednostki te miałyby zastąpić wyłączane z eksploatacji przestarzałe jednostki węglowe i wspierać stabilizację systemu, w szczególności w okresie wysokiej zmienności produkcji pogodozależnych źródeł odnawialnych. Ewentualna realizacja tych projektów będzie uzależniona od dostępności adekwatnego systemu wsparcia - zaznaczył Tauron.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.