Rok 2024 kończył się stagnacją na budowach. Analitycy spodziewają się stopniowego ożywienia w inwestycjach, a deweloperzy liczą, że ruszy sprzedaż - czytamy w piątkowym wydaniu “Pulsu Biznesu“.
Dziennik podaje, że w grudniu 2024 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 8,2 tys. mieszkań, co było wynikiem gorszym od listopadowego aż o 28,2 proc. i o 26,4 proc. od danych z grudnia 2023 r.
“Spadająca liczba nowych inwestycji jest pochodną kulejącego popytu, któremu tylko nieznacznie pomogły stosowane przez deweloperów pod koniec 2024 r. na potęgę akcje promocyjne“ - uważa autor artykułu. Jak zaznacza, z podsumowania firmy JLL wynika, że w całym roku na sześciu największych rynkach w kraju - czyli w pięciu największych miastach i Trójmieście - sprzedało się ok. 40 tys. mieszkań. To aż o 31 proc. mniej niż rok wcześniej. “Nie zachwycił także wynik za IV kw., w którym zakontraktowano 9,6 tys. lokali, tylko o niecałe 5 proc. więcej niż w III kw.“ - czytamy.
Jednak portal Tabelaofert.pl podaje, że najnowszy indeks nastojów spółek, obrazujący tempo sprzedaży, przekroczył wartość zero, co oznacza, że liczba firm oczekujących wzrostu kontraktacji przewyższyła liczbę przewidujących spadki.
- Mieszkania będą sprzedawać się lepiej. Najgorszy okres dla rynku deweloperskiego, a jednocześnie najlepszy z perspektywy kupujących, powoli dobiega końca - uważa, cytowany przez “PB“, Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Jego zdaniem styczeń powinien przynieść lepsze wyniki sprzedaży nowych mieszkań, co zacznie przybliżać rynek do stanu równowagi. Uważa także, że deweloperzy nie będą chętnie rozpoczynać nowych projektów, dopóki nie osiągną odpowiednich poziomów sprzedaży w już uruchomionych inwestycjach.
- Z punktu widzenia nabywców wydaje się więc, że jest to idealny czas na zakup, bo obecnie jest w czym wybierać i można negocjować rabaty. W miarę upływu czasu oferta będzie mniejsza, a rabaty niższe - twierdzi Chojnacki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.