Rozszerzenie m.in. o przygotowywanie projektu polityki surowcowej państwa oraz jej aktualizacji obowiązków Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa przewiduje projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów ws. ustanowienia tego pełnomocnika.
Zgodnie z opublikowanym we wtorek projektem zmiany odpowiedniego rozporządzenia, do nowych zadań pełnomocnika będzie należało przygotowywanie projektu polityki surowcowej państwa oraz jej aktualizacji, koordynowanie i inicjowanie działań w zakresie realizacji polityki surowcowej państwa, koordynowanie działań wynikających z tzw. rozporządzenia CRMA (ws. dostaw surowców krytycznych), opracowywanie nowych rozwiązań prawnych i ekonomicznych w zakresie polityki surowcowej państwa.
Zadania pełnomocnika, zgodnie z projektem mają zostać uzupełnione o: monitorowanie wdrażania i funkcjonowania wypracowanych rozwiązań, wsparcie organów administracji rządowej w prowadzonych przez nie działaniach informacyjnych i edukacyjnych w zakresie polityki surowcowej państwa, przygotowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i strategicznych oraz inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań w celu modernizacji systemu instytucji i regulacji dotyczących poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin, w szczególności ze złóż objętych własnością górniczą, koordynacja polityki informacyjnej w zakresie tych złóż, opracowanie i realizacja wieloletniego rządowego programu poszukiwań surowców krytycznych, o którym mówi rozporządzenie CRMA, oraz identyfikacja dużych przedsiębiorstw działających na terytorium kraju i wykorzystujących surowce strategiczne.
Obecnie do zadań pełnomocnika należą: przygotowywanie projektu polityki surowcowej państwa, koordynowanie i inicjowanie działań w zakresie realizacji polityki surowcowej państwa, nowych rozwiązań prawnych i ekonomicznych w zakresie polityki surowcowej państwa, monitorowanie wdrażania i funkcjonowania wypracowanych rozwiązań, wsparcie organów administracji rządowej w prowadzonych przez nie działaniach informacyjnych i edukacyjnych w zakresie polityki surowcowej państwa, przygotowywanie koncepcji ekonomicznych, prawnych i strategicznych, z wyłączeniem kwestii związanych z podatkami, oraz inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań w celu modernizacji systemu instytucji i regulacji dla poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów, w szczególności ze złóż niekonwencjonalnych, koordynacja prowadzenia polityki informacyjnej w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.