Zespół senacki rozmawiał o transformacji. Szósty dzień protestu głodowego związkowca z kopalni w Bogdance. Osiągnięto wynik produkcyjny lepszy niż zakładano. Konferencja na temat rozporządzenia metanowego. Budynek dawnej dyrekcji kopalni Rozbark odzyska blask. O tym 21 stycznia pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* Ruch Chwałowice kopalni ROW uzyskał w ub.r. wynik produkcyjny wynoszący 2 013 000 t surowca. Górnicy wydobyli o 163 000 t węgla więcej niż zakładano w planie techniczno-ekonomicznym.
* Przewodniczący Związku Zawodowego Przeróbka w Lubelskim Węglu Bogdanka Jarosław Niemiec od sześciu dni prowadzi protest głodowy. Sprzeciwia się podporządkowaniu kopalni Enei i likwidacji kopalni. We wtorek poparcie dla jego postulatów wyrazili m.in. samorządowcy z regionu.
* 20 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli senackiego Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego w Ministerstwie Przemysłu. Tematami spotkania była polityka spójności po roku 2027, rola Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, kwestie związane z udzielaniem pomocy publicznej, wydatkowaniem pieniędzy na transformację.
* O wdrożeniu obowiązującego tzw. rozporządzenia metanowego Unii Europejskiej oraz o możliwościach redukcji metanu ze śląskich kopalń rozmawiali z udziałem przedstawicieli Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz instytucji zajmujących się tematyką środowiskową uczestnicy konferencji, którą w Katowicach zorganizowała Fundacja Instrat pod honorowym patronatem minister przemysłu.
* Zabytkowy budynek dawnej dyrekcji Heinitzgrube, czyli późniejszej KWK Rozbark, zostanie wyremontowany oraz przeznaczony na cele społeczno-edukacyjne i turystyczno-kulturalne. Inwestycję zrealizuje Klub Sportowy Skarpa Bytom, który w drodze przetargu wydzierżawił od gminy Bytom na 25 lat budynek dawnej dyrekcji, centrali telefonicznej oraz teren wokół obiektów.
* Grenlandzkie złoża są szansą dla UE na uniezależnienie się od Chin. Jak poinformowano na łamach Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na Grenlandii znajduje się 36,1 mln ton pierwiastków ziem rzadkich, co stanowi ok. 30 proc. światowych złóż tych surowców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.