Zakładowe organizacje związkowe kopalni Knurów-Szczygłowice protestują przeciwko ewentualnemu udzieleniu koncesji badawczej dla spółki Silesian Coal International Group of Companies, która jest zainteresowana złożem węgla Dębieńsko 1.
„Zakładowe Organizacje Związkowe działające w KWK Knurów-Szczygłowice wnioskują o zakończenie postępowania administracyjnego zmierzającego do udzielenia ww. koncesji badawczej dla spółki Silesian Coal International Group of Companies powiązanej z niemieckim HMS Bergbau. Niedopuszczalnym dla Związków Zawodowych staje się fakt, iż od lat Polska Spółka JSW S.A notowana na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie czyni uzasadnione starania o zgodne z obowiązującymi regulacjami i Polską Racją Stanu pozyskanie koncesji badawczej na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla Dębieńsko 1 w wydzielonym obszarze Dębieńsko i nie otrzymuje tej koncesji od Polskiego Ministerstwa w polskim rządzie. Dodatkowo okazuje się, że zostaje wyprzedzona w postępowaniu administracyjnym przez spółki reprezentujące obcy, niemiecki kapitał i wykorzystujące dla realizacji swych interesów miejscowych lobbystów”- czytamy w liście adresowanym do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej.
„Przedkładanie spółek z obcym, niemieckim kapitałem nad Polską Spółkę od dekad funkcjonującą na Polskim Górnym Śląsku, wpisaną na listę spółek strategicznych dla Unii Europejskiej i produkującą węgiel metalurgiczny – strategiczny surowiec dla rozwoju gospodarek państw Unii Europejskiej jest sytuacją niezrozumiałą dla lokalnych społeczności i niedopuszczalną dla Pracowników, dla ich Rodzin oraz reprezentujących Pracowników Zakładowych Organizacji Związkowych. W zaistniałej sytuacji wnioskujemy o jak najszybsze zakończenie postępowania administracyjnego i nieudzielenie koncesji spółkom powiązanym z obcym kapitałem oraz przyznanie koncesji rodzimej Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. uwzględniając fakt, że Spółka posiada już dla złoża Szczygłowice koncesję nr 4/2019 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu, która obowiązuje do 31 grudnia 2040 r.” - piszą dalej związkowcy.
Do sprawy ustosunkowało się też kierownictwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
„Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska toczy się postępowanie administracyjne o udzielenie koncesji badawczej dla SCIGC – Silesian Coal International Group of Companies, co uniemożliwia złożenie wniosku przez JSW. Do czasu zakończenia tego postępowania, organ koncesyjny nie przyjmie i nie rozpatrzy wniosku o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla Dębieńsko 1 w wydzielonym obszarze Dębieńsko. W przypadku decyzji odmownej w przedmiocie udzielenia koncesji badawczej firmie SCIGC – Silesian Coal International Group of Companies, JSW złoży wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego i metanu pokładów węgla Dębieńsko 1 w wydzielonym obszarze Dębieńsko” – czytamy w stanowisku przekazanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową komunikacie.
Przypomnijmy, że w 2008 r. koncesję na wydobycie węgla otrzymali Czesi spod znaku NWR Karbonia, spółki kontrolowanej przez biznesmena Zdenka Bakalę. Tuż po nich Australijczycy firmowani przez Prairie Mining Ltd (ostatnio GreenX Metals). Żaden z tych projektów nie doczekał się realizacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.