Niemcy położą rękę na polskim węglu? Orlen zwiększa obecność w Norwegii. Rząd Polski negocjuje w Brukseli zmianę warunków Krajowego Planu Odbudowy. Branża produkcyjna szuka pracowników. Polska poderwała samoloty. To najważniejsze tematy w mediach 15 stycznia.
* Money.pl: - Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku. Jastrzębska Spółka Węglowa musi więc liczyć się z tym, że to Niemcy przejmą prawa do złoża. Dlaczego?
* Rp.pl: - Rząd Polski negocjuje w Brukseli zmianę warunków Krajowego Planu Odbudowy. I chce bronić polityki spójności. Premier Donald Tusk nie chce dotrzymać jednego z punktów wynegocjowanych przez rząd PiS, a mianowicie zobowiązania do pełnego oskładkowania wszystkich umów zleceń.
* Business Insider: - Znamy już inflacyjne dane dla Europy Środkowo-Wschodniej za cały 2024. Wszędzie spadki przebiły prognozy formowane na początku roku. Polska i Rumunia zaskoczyły najmocniej, choć do pełni satysfakcji jeszcze daleko. Ostatnia mila powrotu do celu inflacyjnego pozostaje wyzwaniem — ocenili ekonomiści PKO BP.
*RP.pl: - Spółka Orlen Upstream Norway (OUN) wraz z innymi udziałowcami zdobyła osiem nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z opublikowanych we wtorek przez Norweski Dyrektoriat Naftowy rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
* TVN24.pl: - Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w środę rano o rosyjskich rakietach, lecących w kierunku wielu obwodów. W całym kraju ogłoszono alarm powietrzny. Media informują o wybuchach Charkowie i w miastach na zachodzie kraju. Polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu samolotów wojskowych.
* Gazeta.pl: - ZUS przez cztery lata błędnie wypłacał świadczenia emerytce. Teraz domaga się od niej ogromnej sumy. Trwa batalia sądowa.
* TVN24.pl: - Ponad 63 procent firm zamierza zatrudnić pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2025 roku - wynika z badania agencji Tikrow. To wzrost o 12 punktów procentowych rok do roku. Największe zapotrzebowanie odnotowano w branży produkcyjnej.
* Fakt.pl: - Pracownicy sfery budżetowej w ciągu roku dostają nie dwanaście, a trzynaście pensji. Ten dodatkowy bonus pieniężny od lat ma być zachętą do pracy na rzecz państwa. Na wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego zaplanowano w budżecie rządowym i budżetach samorządów rekordową kwotę. Może chodzić nawet o 13 mld zł. Przestaje to jednak wystarczać.
*RP.pl: - Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy. Działalność nieewidencjonowana to taka, której ze względu na niski poziom zarobków nie trzeba rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Chodzi np. o udzielanie korepetycji czy przygotowywanie i sprzedaż wypieków.
* „Puls Biznesu”: - Państwowy nadzorca nałożył na audytorską spółkę z grupy Deloitte dwie rekordowe w branży kary w łącznej wysokości prawie 17,7 mln zł. Postępowanie w sprawie GetBacku nadal się toczy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.