Rozpoczęły się konsultacje projektu nowelizacji ustawy o Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego (FTWS) - podało w poniedziałek Ministerstwo Przemysłu. Nowelizacja ma doprowadzić do uruchomienia FTWS, po półtorarocznym opóźnieniu wynikającym m.in. z nieprecyzyjnych zapisów ustawy.
“Oczekiwanym efektem wejścia w życie projektowanych regulacji będzie przyjęta Strategia Funduszu, na podstawie której będzie możliwe opracowanie programów wsparcia oraz programu okołogórniczego, w tym wyłonienie nowych projektów inwestycyjnych“ - sprecyzowano w uzasadnieniu projektu przygotowanego przez resort przemysłu, a opublikowanego 8 stycznia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
W poniedziałek o przedłużeniu nowelizacji ustawy o Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego poinformowało w komunikacie samo ministerstwo. “Rozpoczęły się konsultacje społeczne, które potrwają 30 dni“ - zaznaczył resort.
W ocenie skutków regulacji zaznaczono, że projekt zostanie przekazany do konsultacji publicznych co najmniej na 21 dni, a w przypadku reprezentatywnych związków zawodowych i reprezentatywnych organizacji pracodawców na co najmniej 30 dni. Wśród podmiotów, które mają konsultować zmiany są samorządy i ich organizacje, przedsiębiorstwa górnicze, związki zawodowe, organizacje pracodawców, gospodarcze i finansowe, instytucje naukowe czy uczelnie.
Zadaniem spółki FTWS, przewidzianej przez umowę społeczną ws. górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. i ustawę ze stycznia 2023 r., ma być prowadzenie prorozwojowych inwestycji w województwie śląskim. Tworzone tak miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą wskutek likwidacji kopalń. Nadzór nad FTWS Ministerstwo Przemysłu objęło w marcu zeszłego roku (wcześniej pełniła go KRPM).
W ostatnich miesiącach MP sygnalizowało potrzebę nowelizacji ustawy o FTWS, aby ułatwić jej działania zarządcze i operacyjne, w tym uproszczenie procesu przygotowania i realizacji strategii i wskazanie terminów realizacji działań. Przygotowana przez resort nowelizacja ma realizować te postulaty.
Zgodnie z projektem i jego uzasadnieniem istotą zmian ma być: doprecyzowanie niejasnych i nieprecyzyjnych regulacji, w tym w zakresie celu działania FTWS, doprecyzowanie trybu przyjmowania, konsultacji, opiniowania i uzgadniania strategii FTWS, a także doprecyzowanie przepisów dotyczących programów wsparcia oraz programu okołogórniczego.
W uzasadnieniu wyjaśniono m.in., że obecne przepisy ustawy nie pozwoliły Funduszowi na działanie zgodne z praktyką biznesową: trzeba było podjąć prace nad strategią spółki i poddaniem jej pod konsultacje, co już spowodowało opóźnienie w rozpoczęciu działalności merytorycznej FTWS o około półtora roku.
“Głównym celem wprowadzenia proponowanych zmian do ustawy jest umożliwienie rozpoczęcia działalności merytorycznej Funduszu. Podstawowym założeniem projektowanych zmian jest doprecyzowanie procesu przygotowania i realizacji Strategii, wskazanie konkretnych terminów realizacji działań, zobowiązanie do przygotowania programów wsparcia na podstawie klarownych i transparentnych zasad“ - wskazano w uzasadnieniu.
Dodano, że proponowane zmiany - wzorowane na systemie wydatkowania środków publicznych w Polsce - mają pozwolić na zwiększenie transparentności i rzetelności wydatkowania środków FTWS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu. Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.