Kolejni chętni górnicy mogą zgłaszać się do nowej edycji bezpłatnych szkoleń na turbinach wiatrowych. Pierwsi pracownicy, którzy ukończyli poprzednie edycje szkoleń, już pracują na turbinach wiatrowych. Kolejni mogą zapisywać się na czwartą edycję realizowaną w ramach programu Wiatr – kopalnia możliwości organizowaną przez EDF Renewables Polska we współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i realizowaną przez Vulcan Training & Consultancy - czytamy w nadesłanej informacji prasowej.
- Widzimy, że nasza praca i nasze zaangażowanie w polską transformację energetyczną ma sens. Mówią o tym liczby. Chętnych do udziału w finansowanych przez EDF Renewables szkoleniach jest wielu. Odsetek górników, którzy tuż po zdobyciu uprawniań techników turbin wiatrowych znajdują zatrudnienie w branży, też jest bardzo wysoki – podkreśla cytowana w komunikacie Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes p Renewables Polska – inicjatora i fundatora programu Wiatr – Kopalnia Możliwości.
Dotychczas już trzy grupy górników, którzy zgłosili się podczas rekrutacji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń, przeszło szkolenia w ramach programu Wiatr – Kopalnia Możliwości stworzonego przez EDF Renewables Polska. Wszyscy otrzymali oferty pracy, a część podjęła zatrudnienie w obszarze nowej, zielonej energetyki. Kolejni zainteresowani nadal mogą zgłaszać się do udziału w następnych turach bezpłatnego programu szkoleniowego – najbliższa rozpocznie się 3 lutego 2025 roku i potrwa następne trzy tygodnie. Rekrutacja trwa do 20 stycznia, z kolei spotkanie informacyjne dla zainteresowanych zaplanowane jest na 15 stycznia na godz. 10:00 w Budynku Biura Zarządu SRK w Bytomiu.
- Projekt stworzony przez EDF Renewables Polska ma na celu wsparcie górników i innych pracowników odchodzących z sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie. Kurs jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie sektora OZE na pracowników – dodaje Alicja Chilińska-Zawadzka.
W komunikacie czytamy, że partnerem programu jest państwowa Spółka Restrukturyzacji Kopalń, do której trafiają kopalnie, w których wyczerpało się złoże lub wydobycie jest nieuzasadnione ekonomicznie.
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji regionu. A to także transformacja zawodowa. W obliczu restrukturyzacji górnictwa pozyskane za sprawą takich szkoleń kompetencje pomagają górnikom odnaleźć się na zmieniającym się rynku pracy, w nowej energetyce oraz zdobyć zawód, który gwarantuje atrakcyjne możliwości zawodowe - mówi Jarosław Wieszołek, prezes Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń, cytowany w komunikacie.
Zaplanowany na kilka lat program szkoleń zaowocuje przygotowaniem górników, którzy odchodzą z kopalń, do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.
- Naszym celem, jako realizujących szkolenie, jest maksymalne wykorzystanie potencjału górników biorących udział w programie. Chcemy zapewnić im nie tylko wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w branży odnawialnych źródeł energii, ale także pokazać, jak mogą wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie w nowym kontekście. Każdy krok w stronę zielonej energii to krok ku lepszej przyszłości, zarówno dla nich, jak i dla całego sektora – dodaje Artur Ambrożewicz, CEO Vulcan Training & Consultancy.
Sprawiedliwa transformacja energetyczna to obecnie olbrzymie wyzwanie dla regionów węglowych. Według szacunków ekspertów, w sektorze odnawialnych źródeł energii w ciągu kilkunastu najbliższych lat powstanie nawet kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy, podczas gdy na koniec 2023 w największej spółce węglowej w Polsce - PGG - zatrudnionych było niewiele ponad 37 tys. pracowników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.