Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje wyniki działalności za mijający rok, które potwierdzają jej wiodącą rolę w przyciąganiu inwestorów i wspieraniu rozwoju gospodarczego regionu i kraju. Jest liderem w tworzeniu nowych miejsc pracy w 2024 i najlepszą strefą ekonomiczną w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) w okresie 2018-2024.
W 2024 r. KSSE wydała 92 nowe decyzje o wsparciu inwestycji, dzięki którym w województwie śląskim i opolskim powstanie 845 nowych miejsc pracy i zostaną zrealizowane inwestycje o łącznej deklarowanej wartości ok. 2 mld 730 mln zł. Warto dodać, że taka liczba decyzji jest drugim najlepszym wynikiem KSSE w siedmioletniej historii pomiarów prowadzonych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Od momentu powstania Polskiej Strefy Inwestycji w 2018 r. do roku 2024 KSSE łącznie pozyskała inwestycje o wartości 21 mld 692 mln zł., wydając 470 decyzji o wsparciu, co pozwoliło na utworzenie 11 458 nowych miejsc pracy. To najlepsze wyniki w każdej z 3 kategorii wśród wszystkich 14 specjalnych stref ekonomicznych działających w Polsce.
- KSSE po raz kolejny udowodniła swoją pozycję lidera w Polsce w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy. W 2024 r. inwestorzy działający w ramach KSSE zadeklarowali utworzenie 845 nowych miejsc pracy – to drugi z rzędu rok z największą liczbą nowych miejsc pracy spośród wszystkich specjalnych stref ekonomicznych w kraju – podsumowuje dr hab. Rafał Żelazny, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Realizacja tych projektów przyczyni się także do utrzymania 9 824 istniejących etatów. Warto dodać, że nowe miejsca pracy dotyczą zarówno zakładów produkcyjnych, jak również sektora BPO, gdzie poszukiwani są wykwalifikowani managerowie.
- Miniony rok z wielu względów nie był łatwy. Spowolnienie gospodarcze u kluczowych europejskich partnerów, niestabilne otoczenie geopolityczne czy relatywnie wysokie koszty energii to determinanty skutkujące brakiem możliwości realizacji kilku projektów nad którymi pracowaliśmy. Tym niemniej Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna potwierdziła, że jest stabilnym partnerem zarówno dla międzynarodowych koncernów, jak i dla rodzimych firm. Te ostatnie dominowały liczebnie i stanowiły 78% wszystkich inwestycji, przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego odpowiednio 22%. Wartościowo okazało się, że rozkład jest mniej więcej pół na pół według kryterium pochodzenia kapitału. Z kolei biorąc pod uwagę wielkość przedsiębiorstwa - duże firmy stanowiły 25%, a MŚP 75% naszych inwestorów - wylicza prezes KSSE.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powołana 18 czerwca 1996 r. w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. KSSE obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów województwa opolskiego. Obecnie działa w niej około 600 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ponad 50 mld złotych i stworzyły niemal 100 000 miejsc pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.