REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
6 stycznia 2025 07:00 Portal gospodarka i ludzie autor: AMC 1.2 tys. odsłon

Podsumowanie 2024 roku w górnictwie: MARZEC

Ministerstwem Przemysłu kieruje Marzena Czarnecka
fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto MARZEC:

1 marca: Indeks PSCMI1 w styczniu 2024 r. pogorszył swój wynik o 18,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Natomiast wartość indeksu PSCMI2 spadała o 12,7 proc. - poinformował katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

- W należącym do Polskiej Grupy Górniczej ruchu Bielszowice (część KWK Ruda) doszło do wypadku. W wyniku zdarzenia rannych zostało czterech górników.

- Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność zwróciła się do rządu podjęcie działań ratunkowych dla kopalni siarki Osiek. Związkowcy postulują rozszerzenie programu pomocowego dla firm energochłonnych o energię cieplną wykorzystywaną w przemyśle chemicznym. Kopalnia Osiek jest jedyną kopalnią na świecie wydobywającą siarkę metodą podziemnego wytapiania.

- Na mapie Katowic oficjalnie pojawiło się Ministerstwo Przemysłu. Przy ul. Powstańców 30, gdzie mieści się siedziba nowego resortu kierowanego przez minister Marzenę Czarnecką, tego dnia oficjalnie odsłonięto tablicę z nazwą instytucji. W inauguracji pracy nowego ministerstwa poza minister Czarnecką udział wzięli minister aktywów państwowych Borys Budka oraz minister finansów Andrzej Domański.

- Przyszłość górnictwa i kwestia wydzielenia aktywów węglowych z elektrowni musi być przeanalizowana. Konieczne jest ustalenie, czy takie działania będą w ogóle podejmowane - poinformowała minister przemysłu Marzena Czarnecka. 

- Dopóki polska energetyka korzysta z węgla, dopóty powinna korzystać z węgla wydobywanego w Polsce - powiedział minister aktywów państwowych Borys Budka podczas briefingu zorganizowanego w Katowicach z okazji inauguracji pracy Ministerstwa Przemysłu. Wyjaśnił też, jakie ma oczekiwanie względem nowych zarządów Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Przedstawiciele związków zawodowych z Huty Pokój w Rudzie Śląskiej zwrócili się do zarządu spółki Huta Pokój Profile o udostępnienie wstępnego wyniku spółki. - Strona społeczna podtrzymuje stanowisko i uważa, że przesunięcie rozmów płacowych na 15 marca jest tylko grą na zwłokę – argumentują związkowcy.

2 marca: W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit w Lędzinach funkcjonuje system wizualizacji podporności wstępnej sekcji obudowy zmechanizowanej. Pozwala on na utrzymywanie stałego ciśnienia medium w stojakach sekcji obudowy zmechanizowanej i co za tym idzie, sprzyja bezpiecznemu prowadzeniu robót. Nie jest to jedyne innowacyjne rozwiązanie, które wprowadzono w lędzińskiej kopalni w ostatnim czasie.

4 marca: Minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się z przedstawicielami największych krajowych spółek energetycznych i węglowych w katowickiej siedzibie resortu przemysłu - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Przemysłu.

- Rada nadzorcza Węglokoksu ogłosiła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska członków zarządu spółki - podano w komunikacie. Postępowania obejmą stanowiska prezesa, wiceprezesów ds. finansowych oraz ds. grupy kapitałowej.

- Spółka Pokrovske Coal – największy producent węgla koksującego na Ukrainie, należący do Grupy Metinvest – uruchomiła ścianę wydobywczą nr 11 w bloku nr 10 w rejonie Doniecka. Umożliwi ona produkcję prawie 1 mln ton surowca - poinformowały służby prasowe firmy. Spółka Pokrovske Coal, należąca do Grupy Metinvest, to największy producent węgla koksującego na Ukrainie.

- Najwyższą efektywnością odmetanowania w 2023 r. może pochwalić się ruch Wujek kopalni Staszic-Wujek (PGG). To wynik na poziomie 54,14 proc. Na drugim miejscu tego rankingu plasuje się ZG Brzeszcze należący do Południowego Koncernu Węglowego z wynikiem 52,49 proc. Trzecie miejsce zajęło PG Silesia z wynikiem 50,78 proc.

5 marca: Rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń zadecydowała o zmianach w zarządzie spółki. Jak podały służby prasowe SRK, odwołani zostali: Janusz Smoliło - prezes, Marek Pieszczek - wiceprezes ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń, Piotr Bojarski - wiceprezes ds. likwidacji kopalń i zarządzania majątkiem oraz Adam Smoliński - wiceprezes ds. innowacji technologicznych i zamówień.

- Zestaw rekomendacji dla rządzących przygotowali uczestnicy lutowej konferencji EEC Trends, będącej jednym z ostatnich etapów przygotowań do wiosennego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Motywem przewodnim tegorocznej 16. edycji Kongresu (7-9 maja) będzie transformacja.

- Województwo śląskie i gmina Tarnowskie Góry będą wspólnie prowadzić instytucję kultury, którą stanie się zabytkowy szyb Staszic - podały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Umowa została podpisana we wtorek, 5 marca przez Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego oraz Arkadiusza Czecha, burmistrza Tarnowskich Gór.

6 marca: W Warszawie wspólna manifestacja rolników i pracowników. Protest organizowali NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność i NSZZ Solidarność. Do stolicy przyjechało m.in. ponad 3000 członków śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

- Kopalnia węgla koksującego North Goonyella w Australii, która została zamknięta w 2018 r. z powodu pożaru, wkrótce zostanie ponownie otwarta. Właściciel kopalni, amerykański koncern węglowy Peabody Energy, na ponowne uruchomienie kopalni wyda ponad 760 mln dolarów australijskich.

- Od ponad dwóch tygodni węgiel w portach ARA drożeje. W porównaniu z okresem z początku lutego jego cena wystrzeliła do góry o ponad 15 proc., czyli o 14,5 dolara. Tona surowca w portach ARA osiągnęła rekordową cenę 110 dolarów. Tyle węgiel kosztował w lipcu 2023 r. W porównaniu z okresem sprzed roku węgiel energetyczny jest już tylko o prawie 14 proc. tańszy - o 17,60 dolara.

- Według Głównego Urzędu Statystycznego, od stycznia do września 2023 r., zwiększyła się liczba poszkodowanych, która przypada na 1000 pracujących – wskaźnik wypadkowości osiągnął 3,22. Nadal od lat najczęstszą przyczyną wypadku przy pracy jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Podobnie jak w ubiegłych latach, najwięcej wypadków zanotowano podczas pracy w górnictwie i wydobywaniu, gdzie wskaźnik wypadkowości wyniósł do września 2023 r. – 10,83 - informuje Koalicja Bezpieczni w Pracy.

- W porównaniu do sezonu grzewczego 2022/23 prawie w podwoiła się grupa decydentów (z 19 proc. do 34 proc.), którzy szacują, że zgromadzone zapasy węgla pozostaną jeszcze na kolejny sezon grzewczy – wynika m.in. z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla.

- Andrzej Szydło został nowym prezesem KGHM Polska Miedź - poinformował miedziowy koncern w raporcie bieżącym. Ponadto rada nadzorcza spółki wybrała osoby na stanowiska wiceprezesów: Zbigniewa Bryję, Piotra Stryczka, Piotra Krzyżewskiego oraz Mirosława Laskowskiego. Skład zarządu KGHM uzupełnia Mirosław Kidoń - wiceprezes ds. aktywów zagranicznych, który pozostał na stanowisku.

7 marca: Rada nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej podjęła uchwały o powołaniu Dariusza Marca na stanowisko prezesa spółki oraz Marcina Laskowskiego na funkcję wiceprezesa ds. regulacji od dnia 18 marca 2024 r.

- Działki w rejonie legendarnego szybu Południowego, garaże oraz wewnątrzosiedlowe drogi i tereny zielone przejęło miasto Bytom od Spółki Restrukturyzacji Kopalń w minionym roku. Na ten rok przewidziane są znaczniejsze transfery, w tym przejęcie nieruchomości po dawnym szybie Witczak KWK Centrum. Jednak czy tak się stanie, to zależy od realizacji prac wykonywanych tam przez SRK.

- Indyjska państwowa spółka Coal India planuje rozpocząć działalność w pięciu nowych kopalniach i zwiększyć moce produkcyjne co najmniej szesnastu istniejących, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na paliwo, powiedział agencji Reuters P.M. Prasad, prezes zarządu Coal India.

- Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Mysłowicach architekci biura 2H+ z Katowic wykonali koncepcję zagospodarowania terenu i obiektów po KWK Mysłowice. W ramach koncepcji część pokopalnianych budynków ma zostać zrewitalizowana, a oprócz tego mają powstać nowe obiekty.

- Jastrzębska Spółka Węglowa przesunęła o ponad miesiąc termin publikacji jednostkowego i skonsolidowanego raportu rocznego za 2023 r. oraz skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej za 2023 r. 

- Słowacki fotoreporter agencji TASR Oliver Ondráš i dziennikarz Gazety Wyborczej Marek Podmokły odwiedzili kopalnię Wujek (PGG). Górale (obaj mieszkają w rejonie Tatr) zjechali na poziom 680 metrów. Dotarli do ściany 2L w pokładzie 407/4. Utrwalili na zdjęciach proces wydobycia, odstawę węgla ze ściany. W czynnej kopalni byli pierwszy raz - poinformowała spółka w komunikacie.

- Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku będzie współprowadzona przez Samorząd Województwa Śląskiego.

8 marca: Swoje zadania wykonują wyjątkowo dokładnie. Najczęściej spotykamy je w zakładach przeróbczych i w lampowniach. Pilnują, aby każdy górnik zjeżdżający na dół zabrał ze sobą środki ochrony osobistej, okulary, maskę, rękawice i zatyczki do uszu. Wiele z nich zjeżdża na dół, aby wytyczać nowe fronty robót. Kobiety w górnictwie zawsze były są i pewnie długo jeszcze będą niezastąpione.

- Odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z Polskiej Grupy Górniczej z minister przemysłu Marzeną Czarnecką.

- Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność i Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej, 8 marca przed wejściem na spotkanie z Marzeną Czarnecką, minister przemysłu, podkreślił, że oczekuje informacji o tym, co dalej będzie ze spółką. Spotkanie, w którym udział biorą przedstawiciele związków zawodowych działających w PGG, odbywa się w budynku przy ul. Powstańców 30 w Katowicach, który jest zarówno siedzibą tej największej spółki górniczej w Europie, jak i od 1 marca Ministerstwa Przemysłu.

- Rozmowy były bardzo rzeczowe i merytoryczne. Jeśli pani minister zrobi to, co planuje, to będzie to bardzo dobry kierunek – powiedział Rafał Jedwabny, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w PGG, po spotkaniu związkowców z Polskiej Grupy Górniczej z minister przemysłu Marzeną Czarnecką.

- W niektórych kopalniach Polskiej Grupy Górniczej węgla na zwałach jest tak dużo, że za moment zakłady będą zmuszone wstrzymać produkcję – alarmują związkowcy.

- Jastrzębska Spółka Węglowa – największy producent węgla koksowego w UE, obecna była na XXIV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej. Co roku wydarzenie gromadzi wielu ludzi finansów i biznesu. Dla JSW była to doskonała okazja do przedstawienia swoich osiągnięć w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz transformacji klimatycznej - poinformowali przedstawiciele JSW.

9 marca: Prezes UOKiK nałożył 2,5 mln zł kary na śląską firmę PW Atex. Przedsiębiorca narzucał partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla. W efekcie nie mogli sprzedawać opału taniej.

- Górnicy chcieliby w branży dopracować do emerytury, bo na to liczyli, podejmując pracę. Wielu ma wątpliwości, czy proces wygaszania wydobycia będzie sprawiedliwy – wynika z ostatnich badań poświęconych problemom górnictwa, opublikowanych przez Instytut Spraw Publicznych.

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń odzyskała motopompę, którą uruchomiła w Trzebini na prośbę mieszkańców. Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie, urządzenie zostało skradzione. Jeszcze tego samego dnia udało się je jednak zlokalizować. Jak podkreśliła SRK, sprawa kradzieży będzie wyjaśniana.

- Odbyła się pierwsza akcja krwiodawcza zorganizowana wspólnie przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski oraz NSZZ Solidarność ZG Sobieski. Podczas akcji zebrano ponad 13 litrów krwi.

- Akademia Górniczo-Hutnicza rozpoczęła działalność 105 lat temu jako uczelnia górnicza przygotowująca kadry dla przemysłu górniczego w odrodzonej Polsce, który wtedy był podstawą ekonomiczną i technologiczną gospodarki. Aulę uczelni zdobią portrety rektorów. Wśród nich przynajmniej połowa to wybitni specjaliści w dziedzinie górnictwa. Jesteście państwo u siebie. 30-lecie wydobycia węgla w Budryku to nie tylko święto wasze, to także nasze święto – mówił rektor AGH prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, w wystąpieniu otwierającym uroczystość w auli AGH w Krakowie z okazji 30-lecia wydobycia węgla w kopalni Budryk.

11 marca: „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” to program edukacyjny realizowany w ramach Akademii KGHM przez organizacje pozarządowe w Zagłębiu Miedziowym. Jak podały służby prasowe miedziowego koncernu, właśnie kończy się jego kolejna edycja. Kolejny rok działań to ponad 300 beneficjentów programu, który odbywa się pod hasłem „Przeciwdziałamy i uczymy”. KGHM już pięć lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz samorządami Zagłębia Miedziowego w zakresie działań profilaktycznych na rzecz mieszkańców całego regionu.

- Rada Seniorów to nowa komisja doradcza, którą do życia powołał prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Jak wyjaśniły służby prasowe nadzoru górniczego, Rada ma charakter konsultacyjny, doradczy oraz inicjatywny.

- Pracownicy kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie triumfowali w Turnieju Siatkarskim o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Jak poinformowali przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ogłoszonym postępowaniu kwalifikacyjnym na prezesa zarządu oraz czterech wiceprezesów wpłynęło w wyznaczonym terminie łącznie 40 zgłoszeń kandydatów.

- Od 18 marca na fotelu prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej zasiądzie Leszek Pietraszek. 

- Chiny szybko zbliżają się do szczytowego zużycia węgla, ale rola paliw kopalnych w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem energetycznym oznacza, że ​​ich wykorzystanie utrzyma się przez pewien czas po tym okresie - informuje portal mining.com.

12 marca: Rozpoczęła się druga edycja szkoleń dla górników, którzy pracę w kopalni chcą zmienić na serwisowanie turbin wiatrowych - poinformowała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która jest partnerem programu „Wiatr - kopalnia możliwości”.

- Rada nadzorcza Węglokoksu odwołała dotychczasowy zarząd spółki. Stanowisko stracił m.in. Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu. Powołano też nowy zarząd, którym będzie kierował Tomasz Ślęzak.

- Problem powstał z dwóch przyczyn. Pierwsza to bardzo rosnące koszty wydobycia węgla, co powoduje, że rosną ceny węgla na rynku krajowym. Natomiast druga przyczyna, to ogromny import. Z przykrością stwierdzam, że nikt już nad nim nie panuje – mówi o problemie zwałów Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

- Kopalnia Bolesław Śmiały (PGG) nadal realizuje wydobycie oparte o dwuścianowy model funkcjonowania. Do końca marca br. fedrowana ma być ściana 619 w pokładzie 326. Z kolei w pokładzie 325/1 wybierana jest obecnie ściana 596, uruchomiona w listopadzie ub.r. Zgodnie z planem jej eksploatacja zakończy się w maju.

13 marca: Górnicy z ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice (JSW) fedrują kolejną ścianę o znacznym, bo ponad dwukilometrowym wybiegu. Ściana 7, bo o niej mowa, uruchomiona została w pokładzie 504 w lutym br. Jej rozruch przebiegł bez większych problemów.

- Od początku grudnia 2023 r. funkcjonuje w Bytomiu Pompownia Stacjonarna Centrum, która powstała na terenie zlikwidowanej KWK Centrum. Choć kopalnia formalnie przestała istnieć, a pompownia podjęła nałożone na nią obowiązki, nie oznacza to, że cały proces przekształcenia został już zakończony.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję środowiskową, na podstawie której przedłużono wydobycie węgla w kopalni Turów do 2044 roku.

- Zakończyła się 1. edycja Olimpiady wiedzy o górnictwie i hutnictwie „Kompetentny Gilbert” w ramach programu edukacyjnego KGHM „Kompetentni w branży”. W wydarzeniu rywalizowali ze sobą uczniowie z 10 szkół z Zagłębia Miedziowego i województwa lubuskiego - poinformował KGHM w komunikacie.

- Jak poinformowali przedstawiciele kopalni Mysłowice-Wesoła, zakład w marcu zakupi bieliznę oraz koszulki trudnopalne z dzianiny wiskozowo-aramidowej dla górników. Bielizna jest przeznaczona dla osób pracujących w środowisku stwarzającym zagrożenie pożarowe, a także w atmosferze zagrożenia wybuchem.

- Tragiczny wypadek wydarzył się na hałdzie należącej do kopalni Marcel w Radlinie. W trakcie prac rekultywacyjnych mężczyzna został przygnieciony przez samochód ciężarowy.

14 marca: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) czeka na pisemne uzasadnienie wyroku ws. kopalni Turów. WSA w Warszawie uchylił decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącą kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów.

- Gliwicki magistrat zaplanował na 2024 rok przejęcie trzech pokopalnianych działek. Na jedną z nich ma zostać rozbudowane Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”.

- W Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyły się pierwsze wykłady w ramach programu Cyfrowa Przyszłość Miedzi. Program przeznaczony dla uczniów szkół średnich jest realizowany przez KGHM Polska Miedź.

- W województwie śląskim jest 6500 ha terenów pogórniczych. Wiele z nich czeka na zagospodarowanie. To spory potencjał leżący odłogiem. Niewykluczone, że najlepszym planem byłaby ich komunalizacja. Problem z pewnością wymaga dyskusji z lokalnymi społecznościami – zgodzili się uczestnicy debaty przedwyborczej zatytułowanej "Los terenów pogórniczych po wyborach samorządowych. Ziemia obiecana czy ziemia niczyja?"

- Polska Grupa Górnicza uruchomiła promocję o nazwie „Aktywny Klient 2023” w sklepie internetowym. Rabat umożliwia obniżenie ceny zakupy jednej tony węgla o 250 zł.

- Ministerstwo energetyki Ukrainy przekazało informacje o awaryjnym wyłączeniu jednego z dwóch bloków energetycznych Chmielnickiej Elektrowni Atomowej, która znajduje się w zachodniej części kraju. - Sytuacja w siłowni jest pod kontrolą - poinformowały władze ogarniętego wojną kraju.

- O 6 stanowisk w zarządzie Grupy Azoty ubiegać się będzie 73 kandydatów - poinformowała w czwartek Rada Nadzorcza Grupy Azoty. 14 marca  minął termin zgłoszeń w postępowania kwalifikacyjnym na członków zarządu spółki.

15 marca: - Dyskutujemy o odejściu od pieców węglowych i kopciuchów, na to nakierowane są główne środki - mówi minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Jak dodaje, z czasem instalowanie ogrzewania gazowego nie będzie miało sensu.

- W zaplanowanej na wtorek, 18 marca, pikiecie protestacyjnej w Lubelskim Węglu Bogdanka nie chodzi jedynie o podwyżki. - Chcemy też zwrócić uwagę na trudną sytuację całego sektora węglowego – argumentuje Jacek Świrszcz, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce w Lubelskim Węglu Bogdanka.

- Blok parowo-gazowy elektrowni w Rybniku otrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę - poinformowała w piątek PGE Polska Grupa Energetyczna. Będzie on jednym z największych bloków tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie.

- W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie robocze poświęcone omówieniu międzynarodowego wniosku „Barbórka i tradycje górnicze” o wpis na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości - podał Wyższy Urząd Górniczy.

- W Ministerstwie Przemysłu odbyło się spotkanie z sygnatariuszami umowy społecznej dla górnictwa. Spotkanie dotyczyło kwestii notyfikacji umowy.

- Jest wola i determinacja ze strony rządu i wszystkich sygnatariuszy, że daty zamykania kopalń i to wszystko, co jest tam zapisane do roku 2049 - jest święte. I tutaj nic się chyba nie zmieni, jeśli chodzi o poszczególne kopalnie – ani do tyłu, ani do przodu – powiedział po zakończeniu piątkowego spotkania dotyczącego umowy społecznej dla górnictwa Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

16 marca: W niektórych kopalniach Polskiej Grupy Górniczej węgla na zwałach jest tak dużo, że za moment zakłady będą zmuszone wstrzymać produkcję – alarmują związkowcy.

- Minister przemysłu Marzena Czarnecka objęła nadzór nad Funduszem Transformacji Woj. Śląskiego.

- Kopalnie w głównej mierze produkują miały dla energetyki zawodowej, jednak sprzedaż sortymentów średnich i grubych dla odbiorców komunalnych to również znacząca część górniczego biznesu. W kolejnych miesiącach sprzedaż tych ostatnich wcale nie będzie taka łatwa, bo jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla, Polacy mają zapasy węgla.

17 marca: - Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.

18 marca: Polską Grupą Górniczą kieruje prezes Leszek Pietraszek. Ponadto tego dnia swoje stanowisko objęła także wiceprezes ds. sprzedaży Iwona Szczygioł. 1 kwietnia dołączy do nich wiceprezes ds. finansowych Bartosz Kępa. Na swoim stanowisku pozostał wiceprezes PGG ds. produkcji Rajmund Horst.

- W styczniu br. miesięczne wydobycie węgla kamiennego z polskich kopalń było o ok. 90 tys. ton wyższe niż w grudniu 2023 - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Sprzedaż spadła o ok. 200 tys. ton. W pierwszym miesiącu br. produkcja węgla wyniosła 4,1 mln ton, sprzedaż spadła poniżej 4,0 mln ton.

- Około 2,2 tys. pracowników ZE PAK SA otrzyma pomoc w znalezieniu nowej pracy lub założeniu własnej firmy. Program Droga do zatrudnienia po węglu został zainaugurowany w Koninie (woj. wielkopolskie).

19 marca: Jarosław Wieszołek został nowym prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Decyzję taką podjęła rada nadzorcza SRK. Ponadto rada wybrała wiceprezesa ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń - Mariusza Jończyka. W sumie o stanowiska w zarządzie SRK ubiegało się 28 osób.

- Związkowcy z kopalni Turów w Bogatyni wysłali do właściciela odkrywki PGE GiEK pytania o dalsze działania ws. odkrywki - podał szef NSZZ S w kopalni Wojciech Ilnicki. Pytają, czy będzie złożone odwołanie od orzeczenia WSA uchylającego decyzję środowiskową GDOŚ ws. kontynuacji wydobycia węgla w kopalni.

- Przed siedzibą Lubelskiego Węgla Bogdanka odbyła się pikieta, w której uczestniczyli pracownicy spółki. Protestujący przyszli z postulatami dotyczącymi zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz 15-procentowych podwyżek wynagrodzenia. Ponadto chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na trudną sytuację całego sektora węgla kamiennego.

- Zmniejszenie zrzutu solanek kopalnianych do środowiska poprzez bezpośredni odzysk zawartych w nich wartościowych surowców to cel projektu LIFE Brine Mining, współfinansowanego przez unijny program LIFE. Jako polscy partnerzy w projekcie biorą udział Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Śląska oraz Polska Grupa Górnicza.

20 marca: Rekordowa liczba ponad 500 prac autorstwa 289 artystów z 45 krajów wpłynęła na Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy w ramach Festiwalu SREBRO. Od lat niezawodnym partnerem wydarzenia jest KGHM. Miedziowa spółka przekazuje 5 kg granulatu srebra na nagrody dla laureatów Konkursu.

- Przedsięwzięcia związane z wydobyciem węgla podobno nie należą do opłacalnych – takie padają opinie. To nie przeszkadza jednak bytomskiej spółce Eko-Plus starać się o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji i przeróbce węgla kamiennego ze złoża Porąbka-Klimontów 1 w obrębie projektowanego obszaru górniczego Porąbka.

- W Ministerstwie Klimatu i Środowiska utworzono nowy departament. Jest to to Departament Geologii, który powstał z połączenia dotychczasowych Departamentów: Geologii i Koncesji Geologicznych oraz Nadzoru Geologicznego i Polityki Surowcowej. O zmianie tej poinformował Krzysztof Galos, wiceminister klimatu i środowiska i Główny Geolog Kraju, w czasie spotkania z pracownikami Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. 

- Fundusz stabilizacyjny, który został utworzony w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, będzie działał o trzy lata dłużej niż pierwotnie zakładano - przekazała spółka w raporcie bieżącym opublikowanym 20 marca. Uchwałę taką podjęło Zgromadzenie Inwestorów JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego.

- Lubelski Węgiel Bogdanka opublikował wyniki za ostatni kwartał minionego roku oraz cały 2023 rok. Z zaprezentowanych danych wynika, że skonsolidowany zysk netto LW Bogdanka w 2023 roku wyniósł prawie 687 mln zł. To najwyższy wynik w historii spółki.

- Osiem podwieszanych ciągników akumulatorowych typu VOLTER wraz z kompletnymi zestawami transportowymi trafiło do kopalni Budryk w Ornontowicach. Inwestycję zrealizowano dzięki pożyczce w wysokości 9,96 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - poinformowali przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia Budryk.

- Łukasz Kolarczyk, uczeń piątej klasy Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, został laureatem tegorocznej XIV Olimpiady Wiedzy Górniczej. Jej finał rozegrano w ZST w Rybniku.

21 marca: W ciągu pierwszych 100 dni urzędowania rząd Donalda Tuska wymienił rady nadzorcze i zarządy większości ważnych spółek należących do Skarbu Państwa albo takich, w których państwo ma akcje. W pozostałych trwają jeszcze konkursy na członków zarządów.

- Funkcjonowanie Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni nie jest zagrożone; odkrywka będzie działać tak długo, jak będzie potrzeba wynikająca z bilansu energetycznego Polski - zapewniał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.

- Bez rozstrzygnięcia zakończyło się postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu oraz dwóch wiceprezesów JSW. To oznacza, że najpewniej w najbliższych dniach zostanie ogłoszony nowy konkurs na te stanowiska.

- Firma Patentus z Pszczyny w ostatnich miesiącach zawarła umowy oraz otrzymała z Polskiej Grupy Górniczej zamówienia na łączną kwotę 20,18 mln zł netto. Chodzi o okres pomiędzy 1 listopada 2023 r. i 21 marca 2024 roku.

- Nie więcej niż tysiąc ton węgla rocznie będzie pozyskiwane ze złoża dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Makoszowy w trakcie planowanych prac górniczych. Urobek ten jednak nie zostanie wydobyty na powierzchnię, lecz pozostanie na dole. Choć brzmi to irracjonalnie, takie są właśnie założenia operacji, którą planuje podjąć Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

22 marca: Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosiła nowy konkurs na stanowiska: prezesa zarządu oraz dwóch wiceprezesów – ds. ekonomicznych oraz rozwoju. Poprzednie postępowanie kwalifikacyjne nie przyniosło rezultatu.

- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Lubelskim Węglu Bogdanka w 2023 roku wyniosło 14 633 zł brutto. To oznacza, że - w porównaniu do poprzedniego roku - pensje w kopalni zwiększyły się o 30 proc. Wpływ na tak duży wzrost wynagrodzeń miały nagrody specjalne, które otrzymali pracownicy kopalni.

- Kopalnia Niwka-Modrzejów ponad 20 lat temu zniknęła z mapy Sosnowca. Choć niewiele po niej zostało, to pamięć o tym zakładzie jest wciąż żywa wśród mieszkańców tej części Sosnowca. Kopalni-matce i tym, co jest z nią związane, poświęcono Izbę Pamięci, którą w Barbórkę 2023 r. otworzono przy Szkole Podstawowej nr 15. W izbie można obejrzeć film, który w czasie likwidacji zakładu nakręcili górnicy. Dzięki uprzejmości autorów i dyrekcji SP15 mogliśmy go zamieścić w serwisie YouTube na kanale portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Ten archiwalny materiał to rzecz unikatowa, która nie jest dziennikarską relacją, ale podróżą po miejscu, które przechodzi do historii.

- Kopalnia Doświadczalna Barbara, należąca do Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego, wchodzi do Stowarzyszenia Europejskich Laboratoriów Podziemnych (European Underground Laboratories Association) – podał GIG-PIB w swoich mediach społecznościowych.

- ROW 2.0 to projekt miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej, którego celem jest transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy. Odbyła się konferencja inaugurująca projekt. Według jego założeń Rybnicki Okręg Wodorowy ma być ośrodkiem nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii.

23 marca: Do wstrząsu doszło w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, należącym do Południowego Koncernu Węglowego SA.

- Górnicy z ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice (JSW) fedrują kolejną ścianę o znacznym, bo ponad dwukilometrowym wybiegu. Ściana 7, bo o niej mowa, uruchomiona została w pokładzie 504 w lutym br. Jej rozruch przebiegł bez większych problemów.

- Wraz z początkiem tygodnia stanowisko prezesa największej spółki węglowej, Polskiej Grupy Górniczej, objął Leszek Pietraszek.

- Dokładnie 50 lat minie w przyszłym roku od momentu likwidacji szybu Zachodniego KWK Miechowice w Bytomiu. Pozostały po nim budynek nadszybia oraz budynek maszyny wyciągowej to ostatnie zachowane zabudowania kopalni Miechowice. Mimo wpisania ich na listę zabytków, ich stan techniczny nie jest zachwycający.

25 marca: Ponad dwa lata po tym, jak negocjatorzy klimatyczni po raz pierwszy próbowali przejść do historii z węglem, najbrudniejsze paliwo kopalne przeżywa nadal dobre czasy - informuje portal mining.com.

- Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła szacunkowe wyniki za 2023 rok. Zostały one opublikowane w raporcie bieżącym. Wynika z niego, że spółka w ciągu minionych 12 miesięcy wypracowała prawie miliard złotych zysku. JSW w raporcie podała także dane dotyczące produkcji. Zastrzegła także, że "zaprezentowane wyniki finansowe stanowią szacunki uzyskane w trakcie przygotowywania skonsolidowanego sprawozdania finansowego za 2023 rok i mogą one ulec zmianie”. Sprawozdanie to ma zostać opublikowane 23 kwietnia br.

- W gliwickiej kopalni Sośnica rozcinana jest ściana ta106 w pokładzie 414/1. Zrealizowane jest też m.in. drążenie chodnika odmetanowującego. Jednocześnie trwa rozcinka ściany xa100 w pokładzie 417/1. Zadanie realizują dwa kombajny chodnikowe. 

- Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.

- Minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się w Brukseli z unijnymi komisarzami. Rozmowy dotyczyły wyzwania przemysłu stalowego.

- Nawet kilkanaście lat, zamiast planowanych kilku, może potrwać proces zalewania wyrobisk po odkrywkach węgla brunatnego koło Konina - ostrzegł prezes ZE PAK Piotr Woźny.

- Adam Mirek został odwołany ze stanowiska prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Nadzorowi górniczemu szefował od 1 marca 2017 r. O odwołaniu poinformował w oświadczeniu, które zostało opublikowane na stronie internetowej Urzędu. Obowiązki prezesa pełni I wiceprezes Krzysztof Król.

- W Ministerstwie Przemysłu w Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Górniczych w Polsce z minister Marzeną Czarnecką. Rozmowy dotyczyły przyszłości przemysłu górniczego oraz całego regionu.

26 marca: Węgiel konfekcjonowany - w workach, na paletach i w big-bagach - klienci e-sklepu PGG mogą odebrać bezpośrednio w punktach na kopalniach, korzystając z wszystkich dostępnych form płatności w tym również sprzedaży ratalnej.

- Kiedy kilkanaście lat temu protestowali górnicy, przestrzegając społeczeństwo przed konsekwencjami Pakietu Klimatycznego, zarzucano im, że walczą o swoje własne interesy – wspomina Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności i szef tego związku w Polskiej Grupie Górniczej.

- Około godz. 17.40 ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu dostali zgłoszenie o wypadku w kopalni Bobrek. W rejonie zagrożenia było 6 osób. Po wielogodzinnej akcji ratowniczej nie udało się uratować ostatniego górnika.

27 marca: Wśród górników można znaleźć wiele artystycznych dusz. Hanna Firlus, dyrektor pracowniczy KWK Staszic-Wujek wyławia właśnie takie perełki, a jednym z nich jest pracownik, który chciał pozostać anonimowy. Ma złote ręce do tworzenia arcydzieł z węgla.

- Rada nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odwołała z zarządu spółki trzech wiceprezesów. Stanowiska stracili: Zbigniew Fałek, Norbert Grudzień i Sławomir Podkówka.

- Blok 910 MW w Jaworznie zrealizował wszystkie testy odbiorowe wymagane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.  Spełnienie testów PSE pozwala prowadzić bez ograniczeń komercyjną eksploatację jednostki - poinformowała Grupa Tauron.

- Organizacje związkowe z Oddziałów Elektrownia Bełchatów, KWB Bełchatów oraz Centrali PGE GiEK powołały Związkowy Komitet Protestacyjny. Związkowcy nie zgadzają się na zmniejszanie wydobycia węgla oraz zatrudnienia.

- W Lubelskim Węglu Bogdanka od kilku miesięcy trwają negocjacje płacowe. Finału rozmów jednak nie widać. - Za chwilę będziemy mieli kwiecień, a załoga wciąż nie wie, jakie pieniądze za wykonaną pracę otrzyma w tym roku. Od pewnego czasu wśród górników narastało przekonanie, że pracodawca nie jest wobec nich do końca uczciwy, co zaowocowało decyzją o głośnej pikiecie przed siedzibą firmy – komentuje sytuację w kopalni przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w LW Bogdanka Mariusz Romańczuk.

- Marcin Sutkowski, prezes spółki Bumech, złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Bumech jest właścicielem PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, największej prywatnej kopalni węgla kamiennego w Polsce.

28 marca: Kody rabatowe na węgiel przyznane w ramach promocji „Aktywny Klient 2023”, których okres ważności kończy się z dniem 31 marca 2024 r, będą ważne przez kolejny miesiąc - podała Polska Grupa Górnicza.

- Wniosek o wpisanie „Barbórki i tradycji górniczych” został złożony do Sekretariatu Konwencji UNESCO 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Dawny kopalniany magazyn materiałów wybuchowych w Złotym Stoku uznany został za potencjalny schron, natomiast inny obiekt pełniący w przeszłości rolę schronu dla wałbrzyskich górników – już nie. Mija rok odkąd Państwowa Straż Pożarna udostępniła stronę internetową z mapą pokazującą oficjalne miejsca schronienia dla ludności na wypadek np. bombardowania czy trąby powietrznej.

- W kopalni Mysłowice-Wesoła z okazji Świąt Wielkanocnych zmieniono wystrój cechowni. Pojawił się tam Grób Pański, w którym znalazły się górnicze elementy.

- Trzy lata po zakończeniu wydobycia węgla w kopalni OKD Darkov, przedsiębiorstwo państwowe DIAMO rozpoczęło zasypywanie mierzącego prawie dziewięćset metrów szybu głównego. Jest on zlokalizowany w pobliżu obszaru rekreacyjnego zwanego Morzem Karwińskim, niedaleko granicy z Polską.

- Na koniec 2023 roku Polska Grupa Górnicza zatrudniała 37 146 osób. To więcej o 346 pracowników niż rok wcześniej.

- Lubelski Węgiel Bogdanka poinformował o otrzymaniu pisma z informacją o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do Grupy Kapitałowej Enea. Chodzi o niespełna 1 mln ton.

29 marca: Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek górnicy Kopalni Soli Wieliczka spotkali się na podziemnej Drodze Krzyżowej. W nabożeństwie odprawionym w pochylni Barącza uczestniczyło 120 osób.

- Mirosław Kidoń zrezygnował z pełnienia funkcji wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź z dniem 1 kwietnia br.

- W kopalni Mysłowice-Wesoła w nocy z piątku na sobotę, 29-30 marca, wystąpił wstrząs. W jego wyniku lekko poszkodowanych zostało czterech górników.

30 marca: Gliwicka Sośnica prowadzi obecnie wydobycie w oparciu o dwuścianowy model funkcjonowania. Fedrowane są ściany n115 w pokładzie 408/4 oraz x101 w pokładzie 416. Kopalnia szykuje również nowe fronty robót.

- Brak odbiorów węgla przez energetykę oraz rynek nasycony towarem z importu powoduje, że polskie kopalnie są zasypane węglem. Częściowym rozwiązaniem tego problemu może być rozbudowa przykopalnianych zwałowisk. Takie inwestycje realizują Południowy Koncern Węglowy i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • PUBJY
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Ruszyły poważne zmiany kadrowe w oddziałach PGG
31 grudnia 2024
27.2 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]