W piątek, 3 stycznia 2025 r., ukaże się noworoczne wydanie Górniczej. Już na pierwszej stronie sygnalizujemy wszystkim naszym Czytelnikom, że branżę górniczą czeka bardzo trudny rok, rok pełen wyzwań, którym trzeba będzie stawić czoła.
Optymistyczne wieści płyną natomiast ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Pod nowe inwestycje przeznaczonych ma być 3 tys. ha. Połowa jest już odpowiednio przygotowana, a 25 proc. wymaga rekultywacji – zwraca uwagę red. Monika Krężel.
Będzie demonstracja organizowana przez „Solidarność” w obronie nie tylko śląskich elektrowni Rybnik i Łaziska. To już pewne. Termin wyznaczono na 9 stycznia 2025 r. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” podkreślał, że zamknięcie Elektrowni Rybnik łamie zapisy „umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”.
W swym noworocznym wydaniu Górnicza rozmawia z dr. inż. Adamem Rozmusem, wiceprezesem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Red. Kajetan Berezowski zapytał m.in. o ocenę 2024 r. oraz założenia planu transformacji JSW.
Prawie 650 mln zł przeznaczonych zostanie na inwestycje w Lubelskim Węglu Bogdanka w trzech kwartałach 2024 r. Są one kluczowe dla kontynuowania wydobycia w kolejnych latach – wspomina w swym materiale red. Jacek Madeja.
Przypominamy ponadto o rencie wdowiej, a więc prawie do pobierania własnej emerytury lub renty i częściowo zmarłego współmałżonka. O zmianach w przepisach informuje red. Kajetan Berezowski.
W Górniczej przeczytać można również cotygodniowy felieton dr. inż. Jacka Korskiego, a także ciekawy artykuł autorstwa red. Tomasza Rzeczyckiego. Tym razem autor wspomina eksploatację węgla brunatnego w Łagowie, gdzie surowiec do 1978 r. eksploatowano szybami, a następnie metodą odkrywkową.
I kolejna dobra informacja, której sporo miejsca poświęca ponownie red. Monika Krężel. Otóż będą miliony na zagospodarowanie terenów po kopalniach Żory oraz Kazimierz-Juliusz. Społeczne projekty zostały wyróżnione, teraz czas na ich realizację – wskazuje autorka.
Sporo miejsca w noworocznym wydaniu Górniczej poświęcamy również ekologii.
Na koniec red. Kajetan Berezowski zabiera wszystkich Czytelników na tarnogórski szlak gwarków. Warto przeczytać i w weekend wybrać się na długi spacer właśnie po Tarnowskich Górach w poszukiwaniu rzeźb dawnych górników.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.