Tereny po kopalni Żory dostaną drugie życie. Właśnie się okazało, że kluczowy projekt na osiedlu Gwarków został wybrany do dofinansowania. Miasto otrzyma środki na ciekawe przedsięwzięcie, a kwota dotacji z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji wyniesie aż 102,6 mln zł! - poinformował Urząd Miasta w Żorach.
„Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) – transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory” - tak się nazywa projekt, który otrzyma gigantyczne dofinansowanie. Nie da się ukryć, że będzie przełomowy – w miejscu, gdzie wcześniej kopano węgiel będzie m.in. hodowla krewetek.
Przed miastem wiele wyzwań związanych z wdrożeniem tego innowacyjnego projektu w życie, ale działania te od wielu miesięcy są sukcesywnie realizowane. Wszystko jest na dobrej drodze, by osiedle Gwarków zyskało sławę jednej z najciekawszych i najbardziej nowoczesnych dzielnic nie tylko w Żorach, ale i całym regionie. Ostatnim krokiem na drodze do zawarcia umowy o dofinansowanie jest notyfikacja pomocy na infrastrukturę lokalną przed Komisją Europejską. Za realizację projektu w imieniu miasta odpowiada miejska spółka Żorska Agencja Rozwoju sp. z o. o.
W ramach transformacji osiedla Gwarków w budynku po byłej stołówce pracowniczej kopalni Żory powstanie Centrum Rozwoju Innowacji (CRI). Znajdą się tam laboratoria, biura i pracownie warsztatowe. Docelowo w CRI funkcjonować będzie również fundusz kapitału zalążkowego, aby pobudzać tworzenie start-upów, które opierać będą się na idei aquaponiki w branżach związanych m.in. z produkcją zdrowej żywności, ichtiologią, farmacją, kosmetologią czy chemią gospodarczą. Infrastruktura powinna powstać do końca 2026 r.
Drugą częścią projektu będzie stworzenie nowatorskiego, pierwszego w Polsce Centrum Innowacyjnego Rolnictwa Miejskiego (CIRM), które zostanie wybudowane w miejscu niezagospodarowanego obecnie placu autobusowego przed nieczynną kopalnią Żory. To centrum, w ramach którego prowadzone będą badania nad innowacjami związanymi z uprawami wertykalnym (pionowym) opartymi na aquaponice, hydroponice i aquakulturze. To tutaj prowadzone będą prace nad stworzeniem i optymalizacją technologii. Powstanie też naukowe centrum badawcze, bo CIRM będzie współpracowało ze światem nauki oraz z inżynierami, praktykami i pasjonatami.
- Ekologicznej uprawie warzyw, owoców i ziół towarzyszyć będzie hodowla ryb czy krewetek, a wszystko w zamkniętym obiegu wody, co pozwoli znacznie zaoszczędzić jej zasoby. Zaletami zrównoważonej uprawy i hodowli w budynkach poprzemysłowych będzie także zmniejszenie powierzchni potrzebnej do uprawy roślin w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym oraz całkowita rezygnacja ze sztucznych nawozów. Dodatkowo powstaną pracownie warsztatowe, powierzchnie biurowe oraz jedna z największych w subregionie sal eventowych, a także bistro - mówi dr Iwona Kapustka, prezes Żorskiej Agencji Rozwoju.
Nowoczesne laboratoria i pracownie warsztatowe pozwolą też na prowadzenie ciekawych i praktycznych zajęć dla dzieci, młodzieży czy osób potrzebujących nowych kompetencji zawodowych. Otwarcie centrum planowane jest na pierwszy kwartał 2029 r.
Kopalnia Żory działała w dzielnicy Rój od lat 70. ubiegłego wieku. Jej pierwsza nazwa to ZMP albo Świerklany w budowie, zakład wchodził w skład Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Kopalnię zlikwidowano w 1997 r. dzisiaj pozostał po niej olbrzymi teren do zagospodarowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.