W opinii organizacji pracodawców przez rok rządowi nie udało się zrealizować wielu zapowiadanych zmian, a na biurko prezydenta trafiło niewiele ustaw spełniających postulaty przedsiębiorców. Sukcesy to odblokowanie KPO, kasowy PIT i uproszczenie rozliczeń VAT przez małe firmy na terenie UE.
Według przedstawicieli organizacji pracodawców, z którymi rozmawiała PAP, w rok od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska nie udało się zrealizować wielu zapowiadanych zmian; jak mówili, w działaniach rządu brakuje koordynacji polityki gospodarczej, a przedsiębiorcy nie dostają zachęt do prowadzenia biznesu.
- Zaraz po wygranych (przez koalicję) wyborach uważano, że głównym hamulcowym zmian będzie prezydent ze swoim prawem veta. Tymczasem niewiele ustaw trafiło na biurko głowy państwa, a jeszcze mniej przekazanych zostało tych aktów prawnych, które realizowałyby postulaty pracodawców - wskazał główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.
W jego ocenie największym sukcesem rządu Tuska jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.
- To był też jeden z naszych głównych postulatów. Te środki są szczególnie istotne w kontekście inwestycji w energetykę, infrastrukturę i technologie cyfrowe, które mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm. Jednak samo odblokowanie funduszy nie wystarczy - kluczowe będzie, jak efektywnie zostaną one wydatkowane, a tutaj pojawiają się wyzwania związane z tempem realizacji projektów i sprawnością administracji - ocenił Zielonka.
Ekonomista Lewiatana zaznaczył, że lista zrealizowanych przez rząd postulatów wyborczych jest bardzo krótka.
- Na domiar złego premier tłumaczy się koniecznością przywrócenia praworządności i rozliczenia poprzedniego rządu. Nie jest jasne, dlaczego realizacja obietnic wyborczych miałaby stać w sprzeczności z procesem naprawy gospodarki - stwierdził Zielonka.
Zdaniem przedstawiciela Lewiatana konieczne jest powołanie Rady Gospodarczej działającej przy premierze, jako ciała sprawnie przenoszącego opinie środowiska gospodarczego na najwyższy szczebel administracji rządowej, co pomogłoby również w koordynacji polityki gospodarczej rządu.
- Nie może być tak, że jeden minister forsuje rozwiązania ze swojego obszaru, a drugi go krytykuje - zaznaczył Zielonka.
Ekspert Konfederacji wskazał również, że mimo niewielkiej poprawy jakości stanowienia prawa, proces legislacyjny nadal charakteryzuje się pośpiechem i brakiem rzetelnych konsultacji społecznych.
- Po ośmiu latach rządów PiS i kompletnej deprecjacji partnerów społecznych liczyliśmy na jakościową zmianę. Ona nie nastąpiła i nadal mamy projekty aktów prawnych, takie jak nowelizacja wprowadzająca dodatkowy dzień wolny od pracy w Wigilię, podczas tworzenia których nie zasięgnięto opinii partnerów społecznych - zaznaczył ekonomista.
Zielonka przyznał jednak, że bezpośredni dialog Konfederacji Lewiatan z rządem Donalda Tuska przebiega znacznie lepiej niż z rządem wyłonionym podczas poprzedniej kadencji Sejmu.
Krytycznie pierwszy rok rządów Donalda Tuska oceniła również Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl reprezentująca sektor MŚP.
- Nasza ocena realizacji celów związanych z poprawą otoczenia prawnego biznesu niestety nie jest wysoka. Ustawodawstwo w dalszym ciągu pozostaje nieprzewidywalne, a przedsiębiorcy praktycznie nie otrzymują konstruktywnych zachęt do prowadzenia biznesu - stwierdził radca prawny i członek zarządu Federacji Piotr Podgórski.
W jego ocenie wprowadzone rozwiązania, które w założeniach rządu miały stanowić wymierną pomoc dla przedsiębiorców, w niewielkim stopniu wpływają na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Podgórski wskazuje tu przykład ustawy o tzw. wakacjach składkowych dla przedsiębiorców. “Nie jest rozwiązanie powodujące dalekosiężne skutki. Tymczasem rząd nie pamięta o złożonej przedsiębiorcom obietnicy, zgodnie z którą zasiłek chorobowy miał być płacony przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy“ - zauważył Podgórski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.