Rozpoczynają się prace nad studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego, które potrwają do połowy 2026 r. - poinformował w czwartek Gaz-System. Spółka dodała, że od ich efektu będą zależały decyzje dotyczące tej inwestycji.
Gaz-System, operator krajowego systemu przesyłu gazu poinformował w czwartek, że europejscy Operatorzy Systemów Przesyłowych Gazu (OSP) rozpoczynają prace nad studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (NBHC). Chodzi o wspólny projekt sześciu europejskich operatorów: Gasgrid vetyverkot Oy z Finlandii, Elering z Estonii, Conexus Baltic Grid z Łotwy, Amber Grid z Litwy, Gaz-Systemu z Polski oraz ONTRAS z Niemiec.
Po zakończeniu wstępnego studium wykonalności w 2024 r., operatorzy rozpoczną prace nad studiami wykonalności projektu na poziomie krajowym - dodał Gaz-System. Wyjaśnił, że będą się one koncentrować na kluczowych aspektach, w tym przebiegu trasy gazociągu, planowaniu lokalizacji tłoczni, analizie finansowej i ekonomicznej, kwestiach związanych z pozwoleniami środowiskowymi oraz bezpieczeństwem, a także na kwestiach dotyczących harmonogramu realizacji projektu. Jak podał operator, prace potrwają do połowy 2026 r.
Na podstawie wyników krajowych studiów wykonalności operatorzy przeprowadzą studia transgraniczne, które będą podstawą do dalszego rozwoju projektu. Gaz-System wskazał, że analizy transgraniczne obejmą: opracowanie wspólnej definicji technicznej projektu, jego analizę od strony komercyjnej, a także kwestię zaangażowania odbiorców i interesariuszy. Zakończenie analiz transgranicznych planowane jest na koniec 2026 r.
Europejscy operatorzy ocenili, że potencjał NBHC nie ogranicza się jedynie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w krajach uczestniczących, ale może również promować rozwój biznesu i wspierać powstanie nowej gałęzi gospodarki wodorowej w Europie.
Gaz-System przekazał, że przed rozpoczęciem studiów wykonalności operatorzy systemów przesyłowych na początku 2025 r. przeprowadzą wspólną analizę biznesową projektu. Chodzi o przeanalizowanie wstępnego podejścia do możliwej formuły transgranicznej alokacji kosztów, a także wypracowanie modelu biznesowego i taryfowego, które zapewnią finansową opłacalność projektu dla wszystkich zaangażowanych operatorów przesyłowych.
- Projekt Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego ma dla nas kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala połączyć możliwości produkcyjne zielonego wodoru z potrzebami konsumpcyjnymi w kilku krajach, gdzie przemysł może potrzebować go w procesie dekarbonizacji - podkreślił prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc, cytowany w informacji.
- W Polsce wesprze efektywne planowanie krajowych sieci przesyłowych wodoru oraz lokalizacji przyszłych międzynarodowych połączeń wodorowych - dodał.
Hinc zaznaczył, że ostateczne studium wykonalności, obejmujące aspekty techniczne, ekonomiczne i prawne, jest niezbędnym warunkiem podjęcia decyzji inwestycyjnych przez operatorów przesyłowych.
Gaz-System zwrócił uwagę, że projekt NBHC jest ważnym elementem przejścia Europy na zrównoważony i zdekarbonizowany system energetyczny, wspierający unijne cele klimatyczne i wzmacniający regionalną współpracę energetyczną. Dodał, że Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy wesprze cele Unii Europejskiej w zakresie dekarbonizacji poprzez integrację branży odnawialnego wodoru w sześciu państwach członkowskich. Do 2050 r. Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 37 mln ton ekwiwalentu CO2 rocznie.
Operator przypomniał, że w kwietniu 2024 r. Komisja Europejska przyznała NBHC status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (Project of Common Interest - PCI) w ramach “Planu połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich w zakresie wodoru“ (BEMIP Hydrogen). Dodał, że w październiku br. operatorzy systemów przesyłowych złożyli wnioski o dofinansowanie w ramach instrumentu “Łącząc Europę“ (Connecting Europe Facility - CEF), a wyniki tego postępowania spodziewane są w I kwartale 2025 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.