Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na przestrzeni listopada główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego nie podążały w tym samym kierunku. „Listopadową wycenę europejskiego rynku spot węgla wysokoenergetycznego wsparły w dużej mierze wzrosty cen energii elektrycznej i gazu w Europie" - czytamy w raporcie.
Agencja Rozwoju Przemysłu doniosła, że indeks dzienny CIF ARA dla węgla o wysokiej wartości opałowej NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 122,32 USD/t na dzień 29 listopada. Indeks tygodniowy CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg osiągnął wartość 122,38 USD/t na ten dzień, odnotowując spadek o 3,61 USD/t, tj. o 2,87 proc., a indeks miesięczny CIF ARA dla NAR 6 000 kcal/kg odnotował wzrost o 2,34 USD/t, tj. o 1,96%, osiągając poziom 121,95 USD/t, według notowań Argus .
„Jak doniosły źródła, listopadową wycenę europejskiego rynku spot węgla wysokoenergetycznego wsparły w dużej mierze wzrosty cen energii elektrycznej i gazu w Europie, nakręcane eskalacją konfliktu między Rosją a Ukrainą w regionie Kurska czy też spadkiem stopnia zapełnienia podziemnych magazynów gazu w UE. Wśród czynników, które wsparły europejskie notowania węgla, źródła wymieniły również spadek temperatur w Europie, ponownie uruchomienie zamkniętej zaledwie rok temu elektrowni węglowej Emile Huchet w Saint-Avold w zachodniej Francji, wyraźny wzrost produkcji energii elektrycznej z węgla w Niemczech, przy spadku produkcji energii z wiatru, czy też spadek udziału OZE w niemieckim miksie energetycznym” - podaje ARP w raporcie.
Południowoafrykański rynek spot węgla wysokoenergetycznego poruszał się na przestrzeni listopada z niższą dynamiką niż rynek europejski. Jak podały źródła, notowania tej jakości południowoafrykańskiego węgla w listopadzie wsparły m.in. takie czynniki jak perspektywa wzrostu europejskiego popytu, większy od spodziewanego popyt na węgiel z RPA ze strony Japonii czy też widmo ograniczenia dostaw południowoafrykańskiego węgla z portu Maputo.
„Jak donieśli uczestnicy rynku, do spadku notowań spotowych australijskiego węgla o wysokiej wartości opałowej przyczynił się w głównej mierze zmniejszony popyt na ten surowiec ze strony Japonii czy też zwiększona w regionie Azji i Pacyfiku podaż ładunków tej jakości węgla z innych źródeł, w tym zwłaszcza z Kolumbii. Wśród czynników wywierających presję na ten rynek w listopadzie niektóre ze źródeł wymieniły także wysokie stany zapasów węgla u zwyczajowych azjatyckich nabywców" - czytamy w opracowaniu Agencji Rozwoju Przemysłu.
Jak wynika z danych NBS, produkcja węgla w Chinach w okresie styczeń-październik 2024 wyniosła 3,89 mld t, co oznacza wzrost o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W październiku 2024 r. w Państwie Środka wyprodukowano 411,80 mln t węgla, tj. o 4,6 proc. więcej niż w październiku 2023 r.
Z kolei zgodnie z danymi indyjskiego Ministerstwa Węgla, produkcja węgla w Indiach w okresie kwiecień-październik 2024, siedmiu pierwszych miesięcy roku podatkowego 2024-2025, wzrosła o 6,10 proc. r/r do 537,45 mln t.
W raporcie ARP można przeczytać także, że Indonezja w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku wyeksportowała 332,42 mln t węgla (w tym 329,49 mln t węgla energetycznego), co oznacza wzrost o 12,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.