Do późnych godzin wieczornych bawili się w piątek, 6 grudnia, uczestnicy III Ogólnopolskiego Spotkania Barbórkowego Gwarków.
Zebranych na sali gliwickiej Areny przywitał Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Wśród gości byli m.in. prof. dr hab. inż. Marek Gzik, wiceminister w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego, Paweł Olszewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Leszek Pietraszek, były prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej, a obecnie wicemarszałek województwa śląskiego, Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy w Katowicach, parlamentarzyści i europarlamentarzyści, prezydenci i wiceprezydenci śląskich miast, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego i Okręgowych Urzędów Górniczych, a także delegacje Głównego Instytutu Górnictwa, Agencji Rozwoju Przemysłu, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, reprezentanci spółek eksploatujących węgiel kamienny, brunatny, sól, siarkę, gaz, ropę naftową i wiele innych surowców.
Odegrano hymn górniczy. Obecni na sali mieli okazje przyjrzeć się ceremonii przyjęcia młodych Fuchsów do górniczego stanu. Wyróżniono także poprzedniego Dziekana Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, prof. Franciszka Plewę, pomysłodawcę Ogólnopolskiego Spotkania Gwarków. Profesor otrzymał od obecnego dziekana, honorowy kordzik górniczy.
Wybrano też Wysokie Prezydium w Sprawach Piwnych Nieomylne.
W obyczajowości górniczej Karczma Piwna jest dorocznym uroczystym spotkaniem górników, odbywającym się według ścisłych reguł, zwykle na Barbórkę .
Najprawdopodobniej pierwsze karczmy piwne, zwane także gwareckimi, odbywały się już z początkiem drugiej połowy XIX stulecia. Lecz wcale nie na Śląsku, a w Galicji, w kopalniach soli. Praktykowali tam studenci Akademii Górniczej z austriackiego Leoben. Wiedzieć trzeba, że górnikom soli przysługiwał wówczas deputat piwny. Złocistym napojem mogli więc raczyć się do woli, częstując przy okazji swoich zagranicznych kolegów.
Zwyczaj organizowania karczm gwareckich bardzo szybko trafił do śląskich kopalń węgla. Zwyczaje, którym wówczas hołdowano, przetrwały prawie w niczym niezmienione do dzisiejszych czasów.
Uczestnicy Karczmy Piwnej dzielą się na Ławę Prawą i Ławę Lewą oraz bezstronne Wysokie Prezydium w Sprawach Piwnych Nieomylne. Ławy rywalizują z sobą w kilku konkurencjach, szczególnie w śpiewie i opowiadaniu dowcipów. Niesubordynowanych zakuwa się w dyby. Opróżniona beczka po piwie służy do "skoku przez skórę". Absolwenci szkół górniczych stają się w tym dniu pełnoprawnymi górnikami. Świeżo upieczony górnik, wprowadzony do towarzystwa przez Starego Strzechę, może już na równi z innymi napić się piwa. I tak też było podczas III Ogólnopolskiego Spotkania Barbórkowego Gwarków w gliwickiej Arenie.
Gwarecka zabawa zorganizowana została wspólnymi siłami: Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Otwieram licytację na medale, kto da więcej.....ooo proszę pracownicy biurowi wysuwają się na prowadzenie. Pozdrawiam tych którzy naprawdę zasługują na medale.
Związkowiec przywitał to na pewno nie było tam górników.