W środę, 4 grudnia, odbyła się akademia barbórkowa Polskiej Grupy Górniczej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych – minister przemysłu Marzena Czarnecka, minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski oraz przedstawiciel prezydenta RP Łukasz Rzepecki. - Nie mamy absolutnie wątpliwości, że bez waszej ciężkiej pracy, bez węgla nie byłoby bezpieczeństwa energetycznego państwa – zwrócił się do górników minister Jaworowski.
Akademia barbórkowa PGG tradycyjnie odbyła się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wśród gości byli m.in.: minister przemysłu Marzena Czarnecka, minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki, wojewoda śląski Marek Wójcik oraz wicemarszałek województwa śląskiego Leszek Pietraszek.
Gospodarzami byli członkowie zarządu PGG: wiceprezes ds. sprzedaży Iwona Szczygioł oraz wiceprezes ds. produkcji Marek Skuza. Wiceprezes ds. finansowych pełniący równocześnie obowiązki prezesa zarządu Bartosz Kępa był nieobecny z powodów osobistych.
W przemówieniu inauguracyjnym wiceprezes Skuza zaznaczył, że PGG musi sobie radzić z wieloma wyzwaniami, wśród których wymienił m.in. dostosowanie się do zmniejszonego o kilka milionów ton zapotrzebowania na węgiel i przygotowania do transformacji energetycznej.
- Dzięki elastyczności i otwartości na zmiany, które były tu kluczowe, nasza firma musiała się szybko do nowej sytuacji dostosować. Ekstremalna kontrola kosztów przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa i utrzymania jakości, szukanie nisz rynkowych, kreatywność handlowa - to tylko przykłady tego, co zrobiliśmy – wskazał wiceprezes Skuza.
- Nie udałoby nam się to, gdyby nie ogromny wysiłek i determinacja całego zespołu - dyrektorów centrali, kopalń, zakładów i wszystkich pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Dlatego chciałbym z całego serca wszystkim podziękować – dodał.
Do górników zwróciła się również minister przemysłu Marzena Czarnecka.
- Chciałabym państwu podziękować, w sposób szczególny, za zaangażowanie i za to, że zjeżdżacie pod ziemię, gdzie większość Polaków nie odważyłaby się pracować w tak trudnych warunkach. My wiemy doskonale, jak wymagające i ryzykowne jest to zajęcie i wiemy, że robicie to każdego dnia stawiając czoła licznym zagrożeniom, dlatego wasza praca zasługuje na szczególny szacunek - powiedziała minister Czarnecka.
Jak podkreśliła, Ministerstwo Przemysłu pracuje nad całościowym spojrzeniem na surowce energetyczne.
- To nie jest tak, że popieramy którykolwiek z tych surowców w sposób szczególny, tylko wyznaczamy po prostu kierunek rozwoju tych surowców na przyszłość. Ta przyszłość jest związana z transformacją i to jest nieuniknione, ale pamiętajmy, że podstawowym elementem, tym czym się kierujemy, nie tylko jako Ministerstwo, ale również jako polski rząd, jest troska o ludzi i o człowieka. To jest najważniejsze i najważniejszy jest ten aspekt społeczny. On pozostaje w centrum naszych wszelakich działań, dlatego realizujemy transformację zgodnie z postanowieniami umowy społecznej – zaznaczyła dodając, że branża węglowa przez cały czas może liczyć na wsparcie z budżetu.
Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, zaznaczył że Barbórka jest wyjątkowym dniem, kiedy cała Polska docenia trud i pracę górników i przesyła im życzenia.
- Bardzo chciałbym się przyłączyć do tych życzeń i do tych myśli, ale nie chciałbym, żeby to zabrzmiało rytualnie i zwyczajnie. Chciałem powiedzieć, że my naprawdę głęboko się pochylamy i myślimy o górnictwie. Pierwszy powod jest dosyć oczywisty - macie w Warszawie świetnego adwokata, panią minister Czarnecką, która zawsze na Radzie Ministrów staje murem za górniczym stanem. Drugi powód jest czysto merytoryczny. Wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jeszcze przez długie, długie lata będzie opierało się o paliwa kopalne. Tu wystarczy spojrzeć na liczby. Wszyscy wiemy, że około dwa tygodnie temu PSE dokonało przywołań, tego dnia spojrzałem na strukturę produkcji energii i okazało się, że 97 proc. energii wyprodukowanej tego dnia pochodziło ze źródeł kopalnych – przypomniał szef MAP.
- Także nie mamy absolutnie wątpliwości, że bez waszej ciężkiej pracy, bez węgla nie byłoby bezpieczeństwa energetycznego państwa – zaznaczył Jaworowski. - Pracujemy w rządzie nad rozwiązaniami, które pomogą w budowaniu tego bezpieczeństwa na przyszłość i pomogą w tym, aby w tej trudnej dobie transformacji istniał zbyt na węgiel. Bo bez tego nie będzie bezpieczeństwa energetycznego państwa – dodał.
Wystąpienie wicemarszałka województwa śląskiego Leszka Pietraszka, który do niedawna był prezesem PGG, zostało bardzo ciepło przyjęte przez pracowników PGG.
- Dobrze choć na chwilę wrócić do domu. Stęskniłem się za wami. Moja wypowiedź pewnie będzie miała w dużej części wymiar osobisty, ale te kilka miesięcy pracy z wami, pracy w górnictwie, zmieniło mnie na całą resztę mojego życia – mówił Pietraszek.
- Przez ostatnie miesiące wielokrotnie mówiłem, że nie chcę munduru górniczego, bo na niego nie zasłużyłem. Nie wystarczy być, w moim przekonaniu, przez kilka miesięcy prezesem spółki górniczej, po to, żeby zasłużyć, aby nosić ten mundur na swoich plecach. Dziś stoję przed państwem w mundurze, który jest prezentem od państwa i chcę państwu zaręczyć, że zrobię wszystko, żebym na ten mundur zasługiwał i że możecie na mnie liczyć – zakończył Pietraszek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora