W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu odbyły się uroczystości barbórkowe, w których wzięli udział obecni i byli pracownicy stacji, przedstawiciele m.in.: Kancelarii Prezydenta RP, władz samorządowych, Parlamentu RP, kopalń i zakładów górniczych, związków zawodowych oraz służb mundurowych. Obchody barbórkowe były także okazją dla ratowników do podsumowania kończącego się roku, w tym akcji ratujących życie i zdrowie pracowników innych kopalń - poinformował UM w Bytomiu.
Podczas uroczystości w CSRG w Bytomiu wręczone zostały medale oraz odznaczenia państwowe, nadano również stopnie górnicze, a także odbyła się ceremonia wręczenia szpady górniczej.
Piątkowe, 29 listopada, spotkanie było również okazją do rozmów na temat pracy ratowników górniczych, współpracy ze służbami ratunkowymi oraz sytuacji w górnictwie.
Początki ratownictwa górniczego w Bytomiu przypadają na początek XX wieku. W 1906 r. podczas obrad zarządu VI sekcji Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego, podjęto decyzję o budowie Górnośląskiej Głównej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Dwa lata później, w 1908 roku mimo wciąż trwających prac budowlanych, stacja w Bytomiu rozpoczęła działalność, a jej celem było udzielanie pomocy zakładom górniczym w przypadku awarii oraz niesienie ratunku poszkodowanym górnikom.
Stacja Ratownictwa Górniczego pozostała po podziale Śląska wraz z Bytomiem w granicach Niemiec, jednak niosła pomoc w całym okręgu górnośląskim. W latach dwudziestych XX wieku bytomska stacja zmieniła nazwę na Górnośląską Główną Stację Ratownictwa Górniczego i Sztolnię Doświadczalną w Bytomiu, zaś w 1929 r. w stacji utworzono stałe górnicze pogotowie ratownicze.
W 1947 r. nastąpiło przekształcenie stacji w Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego, powierzając jej rolę koordynatora działań ratowniczych. Już rok później w 1948 r. powołano przedsiębiorstwo - Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu z okręgowymi oddziałami w Bytomiu, Sosnowcu i Wałbrzychu.
Najistotniejsze zmiany w działalności ratownictwa górniczego wprowadzono jednak w 1958 r. Wówczas Stację Ratownictwa Górniczego Przemysłu Węglowego w Bytomiu przekształcono w Centralną Stację Ratownictwa Górniczego, która zaczęła nadzorować i kontrolować ratownictwo we wszystkich zakładach górniczych. W 2005 r. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.