Kopalnia uranu i fluorytu w Kletnie w Masywie Śnieżnika, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach czy też kamieniołom wapieni i opok kredowych Kaliszany-Kolonia znalazły się wśród zdjęć nadesłanych na konkurs „Wakacyjna GeoFotka”, organizowany przez pracowników Katedry Geologii Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Znamy już zwycięzców tegorocznej geofotki.
– W bieżącym roku na konkurs wpłynęła rekordowa ilość prac. W konkursie wzięło udział 515 uczestników ze 121 szkół ponadpodstawowych z prawie stu miejscowości rozsianych po całej Polsce. Wśród nich znalazły się zarówno duże miasta, jak: Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, jak i mniejsze miejscowości, takie jak: Andrychów, Bełchatów czy Biały Bór. Na tegoroczne wielkie zainteresowanie konkursem wpłynęły zapewne poprzednie edycje, ale także fakt, że konkurs stał się jednym z wydarzeń Europejskiego Miasta Nauki, co podniosło jego rangę i pomogło go rozreklamować wśród młodzieży – informuje dr inż. Jacek Nowak, jeden z organizatorów konkursu.
Na konkurs młodzież nadsyłała zdjęcia i opisy różnych obiektów geologicznych. Były to te wykonane w warunkach niezmienionych ręką człowieka, jak i występujące w kopalniach, kamieniołomach czy odsłonięciach powstałych na skutek ludzkiej aktywności, która przekształca skorupę ziemską.
Nadesłane fotografie prezentują obiekty geologiczne nie tylko z Polski i krajów europejskich, ale także miejsc bardzo egzotycznych. W tym roku zwyciężyły prace wykonane w Ameryce Północnej.
– Większość zdjęć prezentowała bardzo wysoki poziom zarówno pod względem opracowania tematu, jak i kompozycji oraz jakości wykonania. Komisja konkursowa ocenia, że z roku na rok coraz trudniej jest wyłonić zwycięzców, gdyż poziom prac stale rośnie – uważa dr inż. Jacek Nowak.
Rozstrzygnięcie nastąpiło z podziałem na kategorie. W kategorii „Najlepsze zdjęcie”: Kinga Kovács z II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku, Patryk Spałek z I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach, Konrad Kovács z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku, Zuzanna Jaszek z XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu.
W kategorii „Najlepszy opis do zdjęcia”: Karolina Szwala z Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Nowym Sączu, Konrad Kovács z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku, Oliwia Lorent z Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta w Częstochowie, Weronika Rybarz z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku.
Wystawa pokonkursowa będzie eksponowana w budynku Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.