Misja biznesowa, złożona z laureatów akceleratora zielonych technologii GreenEvo ma promować polskie technologie przy okazji szczytu klimatycznego COP29 w stolicy Azerbejdżanu Baku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
COP29, czyli 29. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu rozpoczęła się w poniedziałek, 11 listopada. Na 12 i 13 listopada przewidziano spotkanie głów państw i rządów, w którym udział bierze prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył resort klimatu w komunikacie, w negocjacjach Polskę reprezentować będzie międzyresortowa delegacja pod przewodnictwem minister klimatu Pauliny Hennig-Kloski.
Polskiej delegacji towarzyszy misja biznesowa złożona z laureatów projektu GreenEvo - akceleratora zielonych technologii. Celem misji jest promocja polskich zielonych technologii za granicą i budowanie rozpoznawalności dla polskich przedsiębiorców - zaznaczyło ministerstwo.
- Podkreślamy znaczenie współpracy z sektorem prywatnym w walce ze zmianami klimatu. Transformacja nie dzieje się samoistnie - to przedsiębiorcy i innowatorzy są siłą napędową zmian - podkreśliła Hennig-Kloska, cytowana w komunikacie.
- Doceniamy wkład polskich firm w rozwój nowoczesnych technologii, które wspierają działania na rzecz klimatu - dlatego COP będzie dla nas okazją do przedstawienia światu polskich liderów green-tech, którzy są laureatami projektu MKiŚ GreenEvo - akceleratora zielonych technologii - zaznaczyła.
Według resortu na COP29 MKiŚ promuje przedsiębiorstwa w ramach programu dyplomacji ekonomicznej, polskie firmy zaprezentują się na serii spotkań ministerialnych z przedstawicielami państw rozwijających się, przedstawiając technologie, które sprawdziły się w kraju. Wystąpią też w panelu wysokiego szczebla, gdzie wraz z ministrami oraz krajowym i międzynarodowym sektorem bankowym będą rozmawiać o możliwościach skalowania potencjału sektora prywatnego w realizacji celów Porozumienia Paryskiego.
Jak przypomniało ministerstwo we wtorkowym komunikacie, COP29 poświęcony będzie w znaczniej mierze mobilizacji dodatkowych środków finansowych dla państw rozwijających się, w ramach nowego celu finansowego, jaki ma obowiązywać po roku 2025. Omawiane będą także mechanizmy rynkowe zgodne z artykułem 6. Porozumienia Paryskiego, które stworzą ramy do obrotu jednostkami redukcji emisji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.