Minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi, podpisali 7 listopada w Warszawie memorandum o współpracy w sektorze jądrowym. Jest ono potwierdzeniem zainteresowania dwustronną współpracą obu państw na rzecz rozwoju energetyki jądrowej jako technologii pozwalającej osiągać cele transformacji energetycznej oraz wpływającej pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne - poinformowało Ministerstwo Przemysłu.
Podpisane porozumienie zachęca także do współpracy na poziomie podmiotów gospodarczych i technologii przemysłowych. Wiodące firmy japońskiego sektora jądrowego wykazują zainteresowanie rozwojem współpracy z firmami europejskimi.
Elementem współpracy polsko-japońskiej w obszarze energii jądrowej jest także kooperacja z Japan Atomic Industrial Forum International Cooperation Centre (JAIF ICC - JICC) - działającym przy japońskim Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI).
JICC realizuje działania wspomagające budowanie kompetencji krajów wdrażających energetykę jądrową poprzez wymianę informacji, misje ekspertów oraz organizowanie warsztatów, konferencji i seminariów, w obszarach takich jak: rozwój zasobów ludzkich, komunikacja społeczna, bezpieczeństwo jądrowe oraz przygotowanie niezbędnej infrastruktury dla projektów jądrowych.
- Współpraca ta pozwala Polsce budować umiejętności i kompetencje jądrowe, co jest kluczowe dla realizacji programu polskiej energetyki jądrowej - podało Ministerstwo Przemysłu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Mrzonki , skąd uran? Francja nie sprzeda, Rosja nie sprzeda? Japonia nie ma i zlikwidowała atomówki.. Inna sprawa Niemcy nie pozwolą tu na elektrownie jądrowa CPK żeglowna Odrę itp...