W czterech przodkach koncentrują się obecnie roboty przygotowawcze w kopalni Sośnica w Gliwicach. Do eksploatacji przygotowywane są nowe perspektywiczne fronty robót.
Górnicy prowadzą rozcinkę ściany i102 w pokładzie 405/2 dwoma kombajnami chodnikowymi, na tzw. zbicie. Tego rodzaju zadania to za każdym razem spore wyzwanie, zarówno dla kadry kierowniczej zakładu górniczego, jak i dla samej załogi. Z tego względu roboty te prowadzą najbardziej doświadczone załogi. W tym pokładzie wybrano już kilka ścian. Zalegający tam surowiec charakteryzują bardzo wysokie parametry jakościowe. W tym pokładzie planujemy eksploatację kolejnych ścian, między innymi ściany i104. Ściany te będą prowadzone w II stopniu zagrożenia tąpaniami z uwagi na przejeżdżanie krawędzi eksploatacyjnych i będą mieć od niespełna 500 m do prawie 1000 m wybiegu.
Węgiel będzie fedrowany w warunkach IV kategorii zagrożenia metanowego. Zajdzie więc najprawdopodobniej konieczność zastosowania intensywnej profilaktyki wentylacyjnej. Załoga jest przygotowana do pracy w podobnych warunkach.
– Nie są dla nas nowością. W naszych warunkach geologiczno-górniczych to raczej normalne. Fedrowaliśmy z powodzeniem podobne ściany, więc liczymy na to, że i ta nie sprawi większych problemów. Zważywszy jednak na kwestie bezpieczeństwa załogi, to oczywiście każda ściana jest dla nas wyzwaniem, nawet ta z pozoru łatwa – zauważa Łukasz Różański, zastępca kierownika Działu Wentylacyjnego kopalni Sośnica.
Roboty przygotowawcze dla uruchomienia ściany i102 wykonuje oddział GRP1 pod wodzą sztygara oddziałowego Piotra Petei. Górnicy drążą chodnik podścianowy i przecinkę ściany. Chodnik nadścianowy wykonuje załoga oddziału GRP2, kierowanego przez sztygara oddziałowego Sebastiana Wybierka. Ponadto rozcinkę kolejnej ściany, i104, wykonuje również oddział GRP1.
Kopalnia prowadzi również roboty w pokładzie 417/1, kończąc drążenie chodnika nadścianowego xa100.
– To już druga ściana w tym pokładzie. Poprzednią, xa104, charakteryzowały bardzo dobre warunki geologiczno-górnicze. Była również bardzo wydajna. Wybierała ją, począwszy od jesieni 2022 r. do lutego br., załoga oddziału G1 kierowana przez sztygara oddziałowego Tomasza Słomskiego – wskazuje Bartłomiej Ferdynandzki, kierownik robót ds. wydobycia.
Obecnie oddział G1 prowadzi eksploatację ściany n115 w pokładzie 408/4. To także jedna z najbardziej wydajnych ścian, jakie w ostatnich miesiącach wybierano w gliwickiej kopalni. Dość powiedzieć, że utrzymywała poziom wydobycia po wyizolowaniu z sieci wentylacyjnej ściany x101 w pokładzie 416, która ponownie ruszyła 13 października br.
Ponadto kopalnia Sośnica kończy zbrojenie ściany ta106 w pokładzie 414/1. Będzie to front robót o kilometrowym wybiegu, którego rozruch planowany jest na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2025 r.
Gliwicki zakład górniczy w kolejnych latach fedrować ma w pokładach grupy rudzkiej. Zalega tam surowiec energetyczny o dobrych parametrach jakościowych. Będzie eksploatowany w warunkach dużego zagrożenia metanowego. Zakład także podejmuje działania na rzecz energooszczędności. Już ponad jedna trzecia energii potrzebnej do zasilenia maszyn i urządzeń dołowych, a także infrastruktury powierzchniowej kopalni, pochodzi z własnych źródeł. W grudniu 2021 r. w kopalni oddano do użytku dwa kolejne agregaty kogeneracyjne z silnikami gazowymi o mocy 2,028 MWe każdy. Ich inwestorem jest Zakład Elektrociepłownie Polskiej Grupy Górniczej. W ub.r. do ponownej eksploatacji powrócił po remoncie kapitalnym agregat o mocy 2 MW, co pozwoliło jeszcze zwiększyć poziom wykorzystania ujmowanego metanu. Średniorocznie ujmowanych jest z pokładów węgla od 18 do 22 mln m sześc. metanu.
Wraz z nastaniem końca roku planowane jest oddanie do ruchu kolejnej jednostki kogeneracyjnej na gaz z odmetanowania, o mocy 2 MWe. Nowo budowany generator ma być źródłem energii elektrycznej i cieplnej dla KWK Sośnica.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To zasługa dyrektora emeryta Zdzisława B.