Rywalizacja była zacięta do ostatniej minuty, a o drużynowym zwycięstwie zadecydował zaledwie jeden punkt. Taki właśnie przebieg miał tegoroczny finał wojewódzkiego konkursu bezpieczeństwa i higieny pracy „Bezpieczny skok z bhp do górnictwa”. W szranki rywalizacji stanęli uczniowie kształcący się właśnie w zawodach górniczych. Gospodarzem konkursu była 31 października kopalnia Budryk.
Zadania konkursowe składały się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu prawa pracy, w tym dotyczącą legalności zatrudnienia, obowiązków pracodawców i pracowników, ergonomii, psychologii pracy, działalności Państwowej Inspekcji Pracy, a także z zakresu bhp, procedur bezpieczeństwa oraz profilaktyki zagrożeń w górnictwie.
Najtrudniejsze były zadania praktyczne. Jedno z nich polegało na obliczaniu ilości pyłu, potrzebnego do zabudowania zapory pyłowej oraz liczby półek, które mają być zbudowane.
Starsi uczestnicy konkursu z ostatnich klas techników raczej nie narzekali na stopień trudności pytań. Musieli m.in. obliczyć temperaturę panująca w wyrobisku, prędkość powietrza i jego wilgotność.
Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem było udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Zespół uczestników konkursu otrzymywał informację, gdzie doszło do zdarzenia i w jakim stanie jest poszkodowany. Po sygnale grupa uczniów rozpoczynała konkurencję. Musieli m.in. ocenić jego oddech, wykonać resuscytację, zastosować defibrylator, zadbać o komfort cieplny poszkodowanego, a także powiadomić o zdarzeniu dyspozytora.
Po ostatniej konkurencji było już wszystko jasne. W klasyfikacji zespołowej zwyciężył ZSZ nr 2 w Knurowie, który jednym punktem wyprzedził ZSP w Ornontowicach. Na trzecim miejscy sklasyfikowano szkołę z Pawłowic. W klasyfikacji indywidualnej triumfował uczeń tej właśnie szkoły Radosław Kusy. Drugie miejsce zajął Kacper Obrzut z ZSO w Pawłowicach, zaś trzecie przypadło Szymonowi Onderce, reprezentantowi ZSP w Ornontowicach.
- Cieszy mnie fakt, że chcecie zdobywać wiedzę na temat prawa pracy oraz bezpieczeństwa w pracy. Ta wiedza jest przydatna zwłaszcza uczniom szkół branżowych w zawodach, w których charakter wpisane jest większe zagrożenie wypadkowe. Taką właśnie dziedziną jest górnictwo, dlatego poznawanie zasad bezpiecznej pracy, solidna wiedza i efektywna praktyka to dla was ogromny kapitał na początek drogi zawodowej – podsumował na zakończenie Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy, zwracając się do uczestników rywalizacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.