Zapytaliśmy ważne osoby życia publicznego na Śląsku, jak ich zdaniem powinna przebiegać transformacja energetyczna i jak widzą ten region bez węgla. Oto co nam odpowiedzieli:
bp Martin David, zwierzchnik Diecezji Opawsko-Ostrawskiej
- Będzie trudno rozstać się z górnictwem. Sądzę jednak, że ten region ma duży potencjał techniczny, aby nadal funkcjonować w dziedzinie przemysłu. Wcale nie musi być to przemysł górniczy, wydobywczy, ale dla przykładu nowoczesne technologie.
Nie wyobrażam sobie, żeby z naszej rzeczywistości zniknęły elementy tożsamości tego regionu. Po wielu kopalniach w ogóle nie ma śladu. To jest oczywiste, że należy rekultywować tereny pogórnicze, aby przystosować je do kolejnej działalności. Nie możemy jednak zrównywać z ziemią wszystkiego, co pozostało po górnictwie.
Przyszłe pokolenia mają prawo wiedzieć, na jakiej ziemi żyją. Górnictwo to historia Śląska. I musimy też pamiętać, że dzięki górnictwu mamy tu piękne kościoły, często ufundowane przez górników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.