W Elektrowni Jądrowej Dukovany zakończył się planowany dwumiesięczny postój pierwszego bloku z wymianą części paliwa, przeglądami i serwisem urządzeń. Jednocześnie eksperci ds. energetyki przygotowali blok do pracy ze zwiększoną mocą wynoszącą 512 megawatów (MW), czyli o 12 MW więcej niż dotychczas. Jak wynika z dzisiejszego raportu spółki ČEZ, wszystkie cztery bloki produkcyjne Dukovany już funkcjonują – podała CTK.
Blok przestał wytwarzać energię elektryczną 16 sierpnia. Energetykom udało się podłączyć drugi turbozespół, kończąc tym samym postój.
Po uruchomieniu w latach 1985-1987 bloki elektrowni Dukovany miały moc elektryczną 440 MW. Dzięki modernizacji sprzętu energetycy zwiększyli później moc każdego bloku Dukovany do 500 MW. Republika Czeska posiada sześć bloków jądrowych w dwóch elektrowniach. Dukovany wyprodukowały w ubiegłym roku 14,3 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej, w tym roku – 11,5 TWh. W ubiegłym roku Temelín, drugiej elektrowni atomowej w Czechach, wyprodukowano 16 TWh.
W Temelínie pierwszy blok dostarcza obecnie prąd, drugi od 11 października ma postój. W lipcu rząd w Pradze podjął decyzję o budowie dwóch nowych reaktorów jądrowych w Dukovanach. Ma je zbudować koreańska firma KHNP, która wygrała przetarg. Umowa z nią powinna zostać podpisana do końca marca przyszłego roku. Pierwszy z nowych reaktorów w Dukovanach powinien zostać ukończony w 2036 r.
W elektrowniach jądrowych co kilkanaście miesięcy od jednej czwartej do jednej trzeciej paliwa jest wymieniana na świeże. Zazwyczaj wymiana paliwa następuje co 18 miesięcy, lecz może być to także 12 miesięcy lub nawet 24 miesiące – zależne to jest od wybranej przez operatora długości kampanii paliwowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.