Po 40 latach od strajku w Kopalni Węgla Kamiennego Sosnowiec, w 2021 r. odsłonięty został kamień upamiętniający wydarzenia z 1981 r. Teraz pod obeliskiem złożono kwiaty - poinformował UM w Sosnowcu.
- To historia miasta, choć nie tak dawna, trzeba o niej pamiętać, przekazywać i ją pielęgnować - mówili uczestnicy wydarzenia.
Na płycie zamontowanej na kamieniu widać napis: „W hołdzie pracownikom KWK Sosnowiec, działaczom i członkom struktur NSZZ „Solidarność", organizatorom i uczestnikom strajków z 7 VIII 1981 oraz X-XI 1981".
- W 43 lata od strajku, pamiętamy o tamtych wydarzeniach. Wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia „Wolność i Solidarność” im. Tadeusza Jedynaka, złożyliśmy kwiaty przy pamiątkowym kamieniu obok byłej KWK Sosnowiec. Chociaż kopalni już nie ma, to jednak symbole zostały na zawsze - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Tomasz Kurpierz w Encyklopedii Solidarności, tak pisze o tych wydarzeniach: „27 października 1981 na placu przed główną bramą KWK Sosnowiec około południa niezidentyfikowani sprawcy wyrzucili z samochodu osobowego trzy fiolki z gazem, z których dwie pozostały nieuszkodzone, z jednej zaś zaczął się wydobywać niewidoczny, ale mocno gryzący gaz. W ciągu kilku godzin z objawami zatrucia do szpitala trafiło ponad sześćdziesiąt osób – w większości pracowników kopalni, a także mieszkańców pobliskich bloków, w tym kilkoro dzieci. Całe zajście miało związek z wyznaczoną na ten sam dzień przed miejscowym Sądem Rejonowym rozprawą przeciwko Wojciechowi Figlowi i siedmiu innym działaczom „S” z KWK Sosnowiec, którzy podczas strajku ostrzegawczego 7 sierpnia 1981 ze względów bezpieczeństwa odizolowali od załogi dyrekcję kopalni, sekretarza POP PZPR i przewodniczącego Rady Zakładowej ZZG, a następnie usunęli umieszczoną na szybie pięcioramienną czerwoną gwiazdę".
Protest w Sosnowcu trwał kilkanaście dni. „Zakończony został dopiero 12 listopada 1981 r. po wielu negocjacjach, wizycie w kopalni Lecha Wałęsy oraz po wyemitowaniu w TVP konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli strajkujących górników" - można przeczytać w Encyklopedii Solidarności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.