W Polsce istnieją różne taryfy prądu dla odbiorców prywatnych, jak i firm. Które z nich są najczęściej wybierane przez odbiorców?
Jakie są taryfy prądu w Polsce?
Na rynku energii dla gospodarstw domowych taryfy prądu różnią się między sposobem naliczania opłat za zużycie energii elektrycznej. W tym wypadku wyróżniamy:
* Taryfę G11 - jest to taryfa całodobowa, w której cena prądu jest stała przez całą dobę. To najprostsza i najczęściej wybierana taryfa energii elektrycznej dla odbiorców.
* Taryfę G12 - jest to taryfa dwustrefowa, w której cena prądu jest niższa w nocy oraz przez dwie godziny dziennie. Takie rozwiązanie jest korzystne m.in. dla osób, które mogą przesunąć część zużycia energii na godziny nocne.
* Taryfę G12w - jest to taryfa weekendowa, w której niższe ceny obowiązują zarówno w nocy, jak i przez cały weekend. Taka opcja jest dobra dla osób, które spędzają więcej czasu w domu w trakcie weekendu.
* Taryfę G13 - jest to taryfa trójstrefowa, w której ceny prądu są różne w zależności od pory dnia i sezonu (lato/zima). To nieco bardziej skomplikowana taryfa, która może być korzystna dla osób mogących dostosować pobór energii do różnych stref czasowych.
Jeśli chodzi o taryfy prądu dla firm, są one dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa i sposobu zużycia energii. Najpopularniejsze rozwiązania to:
* Taryfa C11 - tutaj występuje stała cena prądu przez całą dobę. Jest to najprostsza taryfa, gdzie cena energii jest taka sama, bez względu na porę dnia.
* Taryfa C12a - to dwustrefowa taryfa, gdzie cena prądu jest różna w zależności od pory dnia. Energia jest tańsza w strefie nocnej i godzinach pozaszczytowych, a droższa w godzinach szczytu.
* Taryfa C12b - to także taryfa w dwóch strefach, ale z innym podziałem godzinowym. Energia elektryczna w tej sytuacji jest tańsza w nocy i w określonych godzinach w ciągu dnia.
* Taryfa C21 - to taryfa sprzedaży energii elektrycznej ze stałą ceną z wyższą mocą umowną, przeznaczona głównie dla firm o większym zużyciu energii.
Którą taryfę wybrać? Wiele zależy od tego, jakie są potrzeby i oczekiwania danej firmy lub gospodarstwa domowego. Ceny energii różnią się w zależności od dostawcy i regionu, przy czym możliwa jest zmiana taryfy, jak i samego sprzedawcy, tak aby uzyskać finalnie tańszy prąd na rachunku końcowym.
Najczęściej wybierane taryfy
Odbiorcy prywatni zazwyczaj wybierają grupy taryfowe G11, G12 i G12w. Każda z tych taryf ma swoje zalety i może być bardziej opłacalna, w zależności od stylu życia i zużycia energii. A jakie taryfy są najczęściej stosowane w rozliczeniach z firmami? Małe firmy zazwyczaj decydują się na taryfę C11 - to jednostrefowa taryfa ze stałą ceną prądy. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy korzystają z prądu o różnych porach dnia i nocy. Z kolei większe i średnie firmy wybierają najczęściej taryfę C12.
Nowa taryfa dynamiczna
Od 24 sierpnia 2024 r. Polacy mogą stawiać na nową formę rozliczeń za prąd, tak zwaną taryfę dynamiczną. Wprowadza ona rewolucję w obliczaniu rachunków za energię elektryczną. Takie rozwiązanie dotyczy cen prądu powiązanych z cenami na TGE (Towarowej Giełdzie Energii).
Co to jest nowa taryfa dynamiczna? To system, w którym cena za 1 kWh energii elektrycznej jest zmienna, zależnie od aktualnych notowań na giełdzie z dokładnością do 15 minut. Do tej pory cena prądu ustalana była na cały rok lub dzielona na strefy czasowe (przykładowo tańsze godziny), a nowa taryfa pozwala korzystać z okresowych niższych cen prądu. Ogromne znaczenie ma tutaj podaż i popyt - jeżeli zapotrzebowanie na energię jest wysokie, cena prądu może rosnąć i odwrotnie, przy niskim zapotrzebowaniu cena energii elektrycznej może maleć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.