Najświeższe informacje z górniczej i energetycznej branży w jednym miejscu. Tak minął 28 października.
* W poniedziałek, 28 października, przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce przesłali do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej pismo, w którym domagają się informacji o tym, na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jak przypominają ustawa ta jest podstawą do przyszłego funkcjonowania kopalń w planowanym procesie transformacji.
* Jolanta Gruszka, zastępca prezesa zarządu JSW ds. handlu reprezentowała Jastrzębską Spółkę Węglową podczas rządowej delegacji w Serbii. W Belgradzie omawiano szanse na rozwój współpracy gospodarczej między krajami - poinformowali przedstawiciele JSW.
* W poniedziałek, 28 października, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie JSW Koks podjęło uchwałę o dalszym istnieniu spółki JSW Koks. JSW Koks należy do Grupy JSW.
* W poniedziałek, 28 października, Fasing i Lubelski Węgiel Bogdanka podpisały umowę dotyczącą fabrycznie nowych ogniw złącznych do łańcuchów górniczych. Maksymalna wartość umowy wynosi 13,94 mln zł netto, natomiast minimalna 30 proc. tej kwoty.
* Kopalnia Saturn w Czeladzi jest jednym z obiektów, które znalazły się w komiksie „Paneuropa. Licho nie śpi”, wydanym przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Zrewitalizowane pokopalniane budynki świetnie się prezentują, są też pomysły na zagospodarowanie kolejnych. W najbliższym czasie powstanie tam multimedialna wystawa mówiąca o historii górnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim.
* 25 października w Głównym Instytucie Górnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym odbyła się czwarta konferencja pt.: Klimat i Bioróżnorodność z cyklu Innowacyjna Zielona Gospodarka. Podczas konferencji przedstawiono 22 referaty dotyczące rozwiązań dla zielonej gospodarki.
* Procentowy udział węgla kamiennego w produkcji energii spadł we wrześniu w Polsce do 35,36 proc. z 49,06 proc. we wrześniu 2023 roku - wynika z danych udostępnionych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
* Kolejny Górniczy Różaniec odbył się w niedzielę, 27 października, w kościele Świętej Rodziny w Bytomiu Bobrku. Nabożeństwo to jest największym tego rodzaju wydarzeniem w regionie i ściąga na nie całą brać górniczą wraz z rodzinami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Słusznie, że związkowcy pytają. Czym prędzej powinien zostać wprowadzony Program Dobrowolnych Odejść w takich spolkach jak PGG, PKW i Węglokoks Kraj. Każdy kto zechce powinien móc skorzystać z urlopu górniczego lub odprawy pieniężnej. Produkcja węgla powinna w końcu zostać dostosowana do jego realnego zapotrzebowania. Jaki jest sens fedrowania po to aby zwiększać zwały węgla, które obecnie sięgają rekordowych rozmiarów?