W Łodzi trwa 20. Konferencja Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, Szlaku Kulturowego Rady Europy. Dwa zabrzańskie obiekty: Kompleks Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido są na Szlaku, co potwierdza ich znaczenie w historii przemysłowej Europy.
Tematem łódzkiej konferencji jest „Zrównoważony rozwój środowiska – jak przejść od sloganu do działania”, a wykłady i warsztaty poświęcone są wyzwaniom stojącym przed obiektami postindustrialnymi działającymi w dziedzinie kultury i turystyki w zakresie ich wkładu w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój.
Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) współtworzy ponad 2300 obiektów poprzemysłowych z 28 krajów europejskich, a samo stowarzyszenie liczy ponad 400 członków. Dwa zabrzańskie obiekty: Kompleks Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido są Punktami Kotwicznymi na Szlaku ERIH, co potwierdza ich szczególne znaczenie kulturowe w historii przemysłowej Europy. Spośród 100 Punktów Kotwicznych, 12 znajduje się w Polsce, w tym aż 2 w Zabrzu.
Kompleks Sztolnia Królowa Luiza to zespół obiektów turystycznych obejmujący zachowaną część Kopalni Królowa Luiza i zabrzański odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej budowli hydrotechnicznej w Europie, natomiast Kopalnia Guido to oryginalne wyrobiska górnicze i najgłębiej położona tego typu trasa turystyczna w Europie, na którą można zjechać szolą.
Industrializacja jest jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za kryzys klimatyczny. Dlatego też podczas trzydniowego wydarzenia blisko 100 uczestników z kilku krajów europejskich stara się znaleźć odpowiedzi na szereg pytań: Jak główne koncepcje zrównoważonego rozwoju można podzielić na możliwe rozwiązania lokalne lub regionalne? Co mogą osiągnąć obiekty dziedzictwa przemysłowego dzięki często ograniczonym personelowi i środkom? Jak odwiedzający, pracownicy i partnerzy mogą być zaangażowani w proces zmian?
Podczas zwołanego przy okazji Konferencji Walnego Zgromadzenia Członków ERIH powołany został nowy Zarząd ERIH. Członkiem Zarządu wybrana została Łucja Zawadzka, dyrektorka ds. rozwoju Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Łucja Zawadzka z tematyką zachowania obiektów poprzemysłowych związana od pierwszych zabrzańskich projektów dotyczących rewitalizacji Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Od początku współtworzy to przedsięwzięcie, na które składa się kilkadziesiąt zrealizowanych różnych projektów współfinansowanych ze źródeł krajowych i zagranicznych, prowadzonych od lat na niespotykaną w Europie skalę. Specjalizuje się w tematyce rewitalizacji obiektów zabytkowych oraz nadawaniu im nowych funkcji. Obecnie koordynuje działalność Muzeum związaną z ochroną i promocją niematerialnych aspektów dziedzictwa górniczego
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.