Rynek węgla energetycznego. Jakie ma perspektywy?

1720587311 port

fot: Piotr Wittman/ gdansk.pl

Koparki i ładowarki pracujące na hałdzie węgla w gdańskim porcie

fot: Piotr Wittman/ gdansk.pl

Od polityki, niepewności polityki importowej Chin i Indii, a nawet warunków pogodowych zależą perspektywy międzynarodowego rynku węgla. A spadki jego cen na europejskim rynku są efektem zgromadzonych dużych zapasów tego surowca w terminalach węglowych.

Węgiel kamienny jest jednym z najważniejszych surowców energetycznych świata. W 2023 r. jego produkcja wyniosła 9,1 mld ton, wzrost produkcji oszacowano na 3,1 proc. - Od 2010 r. produkcja zwiększyła się o 1,63 mld ton. W porównaniu z 2023 r. najbardziej zwiększyła się ona w Chinach o 152 mln ton, Indiach o 101 mln ton oraz w Indonezji - o 88 mln ton. Indie planują, że produkcja węgla do około 2027 r. zwiększy się o 70 proc., czyli do poziomu 1,7 mld ton - wylicza prof. Zbigniew Grudziński, kierownik Pracowni Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie.

Z przygotowanego przez naukowca raportu wynika, że zarówno w Chinach, jak i Indonezji też nastąpi wzrost produkcji węgla. Tymczasem w Europie produkcja węgla w porównaniu do 2023 r. spadła o 21 proc, a w stosunku do 2010 r. aż o 76 proc. Ocenia się, że w najbliższych latach spadek będzie wynosił od 5 do 8 proc. rocznie.

Ceny węgla są dosyć stabilne i wahają się od 98 do 120 dolarów za tonę. W 2022 r. cena wynosiła aż 293 dolarów za tonę. - W 2022 r. ceny węgla energetycznego były nie tylko wysokie, ale również bardzo zmienne, a maksymalne wahania dzienne osiągały poziom 104 dolarów za tonę, znacznie przekraczając dotychczasowe wartości historyczne - podkreśla prof. Grudziński. - W najbliższych latach, od dwóch do trzech lat, przewiduje się niewielki spadek cen spot, a notowania cen kontraktowych na poziomie zbliżonym do cen spot - dodaje.

Spadki cen węgla na europejskim rynku to efekt zgromadzonych dużych zapasów węgla w terminalach węglowych. Ubiegłoroczna zima była łagodna, więc spadło zapotrzebowanie na węgiel. Do tego wystąpił duży spadek cen gazu ziemnego.

O rynku węgla energetycznego dyskutowano podczas XXXVII konferencji „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej” zorganizowanej przez Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (IGSMiE PAN) w Zakopanem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.