Od polityki, niepewności polityki importowej Chin i Indii, a nawet warunków pogodowych zależą perspektywy międzynarodowego rynku węgla. A spadki jego cen na europejskim rynku są efektem zgromadzonych dużych zapasów tego surowca w terminalach węglowych.
Węgiel kamienny jest jednym z najważniejszych surowców energetycznych świata. W 2023 r. jego produkcja wyniosła 9,1 mld ton, wzrost produkcji oszacowano na 3,1 proc. - Od 2010 r. produkcja zwiększyła się o 1,63 mld ton. W porównaniu z 2023 r. najbardziej zwiększyła się ona w Chinach o 152 mln ton, Indiach o 101 mln ton oraz w Indonezji - o 88 mln ton. Indie planują, że produkcja węgla do około 2027 r. zwiększy się o 70 proc., czyli do poziomu 1,7 mld ton - wylicza prof. Zbigniew Grudziński, kierownik Pracowni Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie.
Z przygotowanego przez naukowca raportu wynika, że zarówno w Chinach, jak i Indonezji też nastąpi wzrost produkcji węgla. Tymczasem w Europie produkcja węgla w porównaniu do 2023 r. spadła o 21 proc, a w stosunku do 2010 r. aż o 76 proc. Ocenia się, że w najbliższych latach spadek będzie wynosił od 5 do 8 proc. rocznie.
Ceny węgla są dosyć stabilne i wahają się od 98 do 120 dolarów za tonę. W 2022 r. cena wynosiła aż 293 dolarów za tonę. - W 2022 r. ceny węgla energetycznego były nie tylko wysokie, ale również bardzo zmienne, a maksymalne wahania dzienne osiągały poziom 104 dolarów za tonę, znacznie przekraczając dotychczasowe wartości historyczne - podkreśla prof. Grudziński. - W najbliższych latach, od dwóch do trzech lat, przewiduje się niewielki spadek cen spot, a notowania cen kontraktowych na poziomie zbliżonym do cen spot - dodaje.
Spadki cen węgla na europejskim rynku to efekt zgromadzonych dużych zapasów węgla w terminalach węglowych. Ubiegłoroczna zima była łagodna, więc spadło zapotrzebowanie na węgiel. Do tego wystąpił duży spadek cen gazu ziemnego.
O rynku węgla energetycznego dyskutowano podczas XXXVII konferencji „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej” zorganizowanej przez Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (IGSMiE PAN) w Zakopanem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.