Sposobów na aplikację przeróżnych materiałów, od farb, bejc i lakierów, przez wszelkiego rodzaju kleje, aż po powłoki ceramiczne, jest dzisiaj sporo. W zależności od tego, na czym zależy nam najbardziej, dobieramy odpowiednie narzędzia, które pozwolą nam osiągnąć zakładany cel. Jeżeli wśród takich celów znajdują się: wysoka wydajność, pozwalająca na szybkie pokrycie dużej powierzchni, równomierność powłoki, precyzyjne nanoszenie powłoki na mniejsze detale, to warto zdecydować się na narzędzie, jakim jest pistolet lakierniczy.
Dobór pistoletu lakierniczego
Powyższe cele są bardzo ogólne. Technika natryskowa nie tylko bowiem ułatwia aplikację czy zwiększa wydajność. Rozwiązuje ona bardzo wiele problemów, na które odpowiedzi nie mają inne technologie, jak np. bardzo wysoka powtarzalność procesu, bardzo wysoka jakość powłoki, itp. Szczególnie warte odnotowania są procesy, w których zastosowanie natrysku praktycznie nie ma konkurencji, np. malowanie miejsc trudno dostępnych (np. rury od środka), malowanie dużych powierzchni przemysłowych czy powlekanie mniejszych detali, do czego potrzebna jest wysoka precyzja i powtarzalność.
Pistolety natryskowe możemy podzielić według sposobu rozpylania materiału:
* Za pomocą sprężonego powietrza (Druckluft / Air spray)
* Za pomocą wysokiego ciśnienia (Airless)
* W układzie hybrydowym (Duo)
* Za pomocą rozpylanej pary (technologia Dampf / Steam).
Pistolety powietrzne (air spray)
Pistolety powietrzne to najpopularniejsza kategoria pistoletów natryskowych. Jest najbardziej wszechstronna i najstarsza. W Europie opatentował ją Albert Krautzberger w 1902 roku. Zastosowanie tej technologii niemal nie ma granic. Oprócz wszelkich konwencjonalnych i najpopularniejszych zastosowań, codziennie rozwiązywane są problemy wysoko specjalistyczne i poszerzane jest spektrum możliwości. W laboratorium Krautzbergera dwóch znakomitych inżynierów codziennie rozwiązuje najrozmaitsze problemy. Najwięcej problemów rozwiązuje właśnie ta technologia, co nie znaczy, że rozwiązuje wszystkie. Pozostałe trzy technologie w sposób doskonały zamykają ten okrąg możliwości o nieskończonej średnicy.
Pistolety bezpowietrzne (airless)
Pistolety bezpowietrzne aplikują materiał pod bardzo wysokim ciśnieniem przez dyszę, co powoduje jej rozpylenie bez użycia powietrza. Wysokie ciśnienie powoduje, że materiał rozbija się na drobne kropelki i rozpyla na powierzchnię w postaci wachlarza. W ten sposób osiągamy niezwykle wysoką wydajność, szczególnie przy dużych powierzchniach, a także niezwykle gładką i jednolitą powłokę bez smug, pęcherzyków czy zacieków. Dodatkowo, minimalne odkurzenie (overspray) zmniejsza straty materiału i zapewnia czystsze stanowisko pracy. Umożliwia również aplikację grubych warstw materiału w jednym przejściu oraz rozpylanie bardzo gęstych mas.
Pistolety hybrydowe (duo)
Pistolety hybrydowe są zaawansowaną technologią natryskową, łączącą cechy natrysku bezpowietrznego (airless) i powietrznego (air spray). Wykorzystują zalety obu technologii, aby zapewnić bardziej efektywne i wszechstronne rozwiązania. Dzięki komponentowi airless możliwe jest szybkie i równomierne dostarczenie dużej ilości materiału na powierzchnię, a także zredukowane odkurzenie (overspray). Komponent powietrzny pozwala na lepszą kontrolę kształtu i szerokości strumienia natrysku, oferując większe możliwości manipulowania śladem natrysku.
Oferta dostępna na stronie: https://krautzberger.pl/produkty/pistolety-natryskowe/reczne/
Rozpylanie materiałów za pomocą pary wodnej (steam technology)
Rozpylanie materiałów za pomocą pary wodnej zamiast sprężonego powietrza to absolutna światowa innowacja. System składa się z wytwornicy pary, zasilania materiału i pistoletu natryskowego. Technologia ta zapewnia nieporównywalną jakość powłoki o dużym połysku, miękki natrysk bez odbicia i strat materiału. Daje znacznie większą oszczędność zarówno materiałów, jak i sprężonego powietrza, poprawia przyczepność materiału do nawierzchni, zdecydowanie przyspiesza proces schnięcia farby, redukuje ilość pyłu unoszącego się w powietrzu podczas malowania, a przy tym jest niezwykle przyjazna dla środowiska naturalnego.
Oferta dostępna na stronie: https://krautzberger.pl/produkty/pistolety-natryskowe/automatyczne/
Podsumowanie
Pistolet natryskowy jest niezastąpionym narzędziem w wielu dziedzinach, gdzie wymagana jest efektywność i jakość aplikacji powłok. Nie tylko spełnia pewne potrzeby rynkowe, ale wręcz je generuje. Stawia w zdecydowanej przewadze tych, którzy w danej branży stosują technikę natryskową, względem tych, którzy korzystają z innych metod aplikacji materiału. Nie do osiągnięcia jest bowiem tak wysoka wydajność, powtarzalność, precyzja i szybkość pokrywania w technologiach innych niż natryskowa.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Krautzberger.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.