W październiku pogorszyły się oceny sytuacji w zakładach pracy - wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej nt. nastrojów na rynku pracy. Spadł odsetek aktywnych zawodowo oceniających sytuację jako dobrą, wzrósł udział tych, którzy postrzegają ją jako złą.
Jak wskazał CBOS, z 66 proc. we wrześniu br. do 61 proc. w październiku br., tj. o 5 pkt proc., spadł odsetek pracujących zarobkowo uważających, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra. Natomiast o 3 pkt proc. - z 9 proc. we wrześniu do 12 proc. w październiku - wzrósł udział tych, którzy postrzegają ją jako złą.
Tak jak w poprzednich miesiącach najmniej pozytywnych opinii o sytuacji w zakładach pracy jest wśród pracowników prywatnych gospodarstw rolnych (44 proc.) - wynika z październikowego badania.
Według CBOS pogorszyły się przewidywania osób aktywnych zawodowo co do zmiany sytuacji w ich zakładach pracy w ciągu roku. Wzrósł wyraźnie odsetek prognoz pesymistycznych (15 proc. wobec 9 proc. miesiąc wcześniej); udział prognoz optymistycznych jest stabilny - 22 proc. Spadł odsetek badanych nieprzewidujących żadnych zmian w tym zakresie (56 proc. wobec 63 proc. we wrześniu).
Patrząc na zróżnicowanie prognoz ze względu na sektor własności, okazuje się, że pogorszenie sytuacji w swoim zakładzie pracy w ciągu najbliższego roku zdecydowanie najczęściej przewidują pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych (42 proc. wobec 15 proc. wśród ogółu pracujących). Spośród grup społeczno-zawodowych pogorszenia sytuacji ponadprzeciętnie często spodziewają się właśnie rolnicy (48 proc.) oraz aktywni zawodowo emeryci (38 proc.) - pokazuje badanie CBOS.
Od września nie zmieniły się znacząco oceny bezpieczeństwa zatrudnienia. Wciąż więcej niż co piąty pracujący liczy się z możliwością utraty swojej pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa bądź likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itd. (23 proc. wobec 22 proc. miesiąc temu).
Na obawy utraty zatrudnienia najczęściej wskazują pracownicy spółek właścicieli prywatnych i państwa (30 proc.), a najrzadziej pracownicy prywatnych gospodarstw rolnych (12 proc.). Ze stratą pracy liczą się ponadprzeciętnie często osoby gorzej oceniające swoje warunki materialne. Spośród grup społeczno- zawodowych wyróżniają się pod tym względem zwłaszcza pracujący uczniowie i studenci.
W ocenach sytuacji na lokalnych rynkach pracy w październiku nastąpiły jedynie drobne zmiany wobec wrześniowego badania. Co piąty ankietowany twierdzi, że trudno jest znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie (19 proc. wobec 18 proc. we wrześniu), a 3 proc. uważa, że jest to całkowicie niemożliwe (wobec 4 proc. w poprzednim miesiącu).
Badanie zrealizowano od 3 do 13 października 2024 roku na próbie liczącej 1025 osób (w tym: 59,9 proc. metodą CAPI tj. wywiadu bezpośredniego z udziałem ankietera, 24,7 proc. - poprzez wywiad telefoniczny i 15,4 proc. - poprzez samodzielnie wypełnienie ankiety w internecie.
CBOS realizuje badania dot. nastrojów na rynku pracy w tej samej procedurze od maja 2020 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.