Mieszkańcy Małopolski odczuli w sobotę rano, 19 września, wstrząsy. Ich epicentrum znajdowało się w kopalni węgla kamiennego Janina w Libiążu. Jak poinformował dziennikarza portalu nettg.pl dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego nikt nie ucierpiał, lecz prewencyjnie wycofano załogę.
Najsilniejszy ze wstrząsów miał miejsce o godz. 8:32 i osiągnął on skalę 5,0E+07.
- Wstrząs był mocno odczuwalny na powierzchni. Nie ma żadnych skutków w wyrobiskach. Natomiast był na tyle intensywny, że zanotowano wiele zgłoszeń z powierzchni od mieszkańców – wyjaśnił dyspozytor WUG.
- Tego rodzaju wstrząsy są lokalizowane w zrobach, czyli po przejściu ściany. Ten, który miał miejsce w sobotę rano, był w granicach prognozowanych wstrząsów – podkreślił.
W ostatnich dniach wstrząsów w tym rejonie zanotowano kilka. W dniu 17 października 2024 r. o godzinie 21:16 zanotowano wstrząs, który charakteryzował się energią wynoszącą 2 x 105 J. Jego magnituda wyniosła 1,84 w skali Richtera. Z kolei dnia 18 października 2024 r. o godzinie 04:42 zanotowano wstrząs, który charakteryzował się energią wynoszącą 4 x 105 J, a jego magnituda wyniosła 2,00 w skali Richtera. Tego samego dnia o godzinie 05:41 zarejestrowano wstrząs, który charakteryzował się energią wynoszącą 7 x 105 J, a jego magnituda wyniosła 2,13 w skali Richtera. Wstrząsy pochodziły z obszaru górniczego ZG Janina w Libiążu.
Natomiast 18 października 2024 r. o godzinie 00:22 odnotowano wstrząs, który charakteryzował się energią wynoszącą 1 x 106 J, a jego magnituda wyniosła 2,21 w skali Richtera. Tym razem pochodził z obszaru górniczego ZG Sobieski w Jaworznie.
Są to dane Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chrzanowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.