JSW Koks naliczył kary Rafako

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

To kolejna odsłona sporu pomiędzy JSW Koks i Rafako

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

We wtorek, 15 października, JSW Koks nadesłał informację w sprawie naliczenia przez JSW Koks kar umownych względem Rafako. To kolejna odsłona sporu pomiędzy dwoma spółkami.

„Mając na uwadze dalszą eskalację sporów związanych z budową EC Radlin, w tym częściowe wstrzymanie, z przyczyn leżących po stronie Rafako inwestycji, powierzania niezbędnych dalszych prac podwykonawcom oraz ich faktycznej realizacji w Radlinie, a także ryzyka wynikające z toczącego się już postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości Rafako, Zarząd JSW Koks – po zapoznaniu się z rezultatami szeregu analiz prawnych, a także rekomendacjami właściwych służb Spółki – podjął decyzję o realizacji uprawnień, wynikających z zawartej umowy, w zakresie obciążenia Rafako przewidzianymi w jej treści karami umownymi” – wskazali w informacji przedstawiciele JSW Koks.

„W konsekwencji wystawiono noty obciążeniowe, które zostały 15 października br. doręczone Rafako. Ich sumaryczna wartość wyniosła 117 mln zł. JSW Koks oczekuje również zwrotu 40 mln zł, związanych z nierozliczonymi – według aktualnego stanu (uwzględniającego dokonane już potrącenia) – bezspornymi płatnościami bezpośrednimi, zrealizowanymi przez JSW Koks na rzecz podwykonawców, którzy od dłuższego czasu nie uzyskują swojego wynagrodzenia bezpośrednio od Rafako. Zarząd JSW Koks sygnalizuje jednocześnie, że przywołane czynności nie wyczerpują roszczeń JSW Koks, związanych z dotychczasową realizacją projektu budowy EC Radlin, a informacje te upubliczniane są wobec przywołanych wcześniej działań Rafako, w tym publicznych wypowiedzi przedstawicieli tego podmiotu, w których formułowane są niezgodne z rzeczywistością zarzuty względem Spółki JSW Koks oraz jej zarządzających” – czytamy dalej.

„Zarząd JSW Koks podkreśla, że pozostaje zdeterminowany do podjęcia wszelkich racjonalnie uzasadnionych działań, aby ukończyć realizację projektu budowy EC Radlin w jak najkrótszych. Informacja w sprawie naliczenia przez JSW KOKS S.A. kar umownych względem RAFAKO S.A. terminach. Stanowi to zresztą kontynuację dotychczasowych działań, gdyż JSW Koks w sposób istotny i na bieżąco wspierał realizację tego projektu inwestycyjnego, w tym zrealizował w jego trakcie płatności bezpośrednie na rzecz zaangażowanych podwykonawców, których sumaryczna wartość przekroczyła 170 mln zł, co świadczy o skali tego zaangażowania” – wskazali przedstawiciele JSW Koks.

To kolejna odsłona sporu pomiędzy JSW Koks i Rafako, dotycząca realizacji inwestycji polegającej na budowie elektrociepłowni opalanej gazem koksowniczym w Koksowni Radlin. Na początku września Rafako oskarżyło JSW Koks o zerwanie mediacji prowadzone przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. W efekcie JSW ściągnęło 20 mln zł z kaucji wpłaconej przez Rafako, a pod koniec września zarząd Rafako złożył wniosek o upadłość. Równocześnie 27 września władze JSW Koks podały, że realizacja EC Radlin przez Rafako wiązała się z ciągłym niekontrolowanym wzrostem budżetu bez realizacji prac w terminie, więc zarząd JSW Koks musiał skorzystać z zabezpieczenia wykonania umowy.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.