Tauron zakończył pierwszy etap prac przygotowawczych Elektrowni Szczytowo-Pompowej Rożnów II - wynika z wtorkowej informacji koncernu. Według obecnych założeń eksploatacja obiektu mogłaby rozpocząć się w 2033 r.
Firma deklaruje, że inwestycja ma wstępne zainteresowanie partnerów biznesowych; decyzje o realizacji jej kolejnych faz mają zależeć od poziomu tego zainteresowania, dostępności mechanizmów wsparcia oraz potwierdzenia założeń dot. potrzebnych nakładów.
Chodzi o zapowiadaną już przez poprzednie władze spółki budowę elektrowni szczytowo-pompowej w małopolskim Rożnowie. Obecny zarząd koncernu deklarował kontynuację inwestycji sygnalizując przy tym, że projekt, wobec wielu ryzyk, wymaga pozyskania partnerów, aby je rozłożyć.
Jak przekazał we wtorkowej informacji Tauron, w pierwszym etapie prac przygotowawczych przeprowadzono wstępne studium wykonalności elektrowni, uwzględniające aspekty geologiczne i hydrologiczne. Koncern zabezpieczył tereny pod realizację inwestycji i złożył wniosek o warunki przyłączenia do sieci przesyłowej.
Tauron sprecyzował, że projekt Rożnów II zakłada budowę magazynu energii w postaci elektrowni szczytowo-pompowej w sąsiedztwie istniejącej Elektrowni Wodnej Rożnów. Firma dysponuje prawem do terenu, dzięki umowom dzierżawy z Lasami Państwowymi i swoją spółką Tauron Ekoenergia, administrującą zbiornikiem w Rożnowie.
Wstępna koncepcja ESP Rożnów II zakłada budowę obiektu o pojemności energetycznej powyżej 3 gigawatogodzin oraz mocy ok. 700 megawatów. Obiekt byłby jednocześnie elementem ochrony przeciwpowodziowej regionu, mogąc przyjąć do 10 proc. dopływu fali powodziowej Dunajca do Jeziora Rożnowskiego.
We wtorek Tauron poinformował, że trwają prace nad uszczegółowieniem wariantu koncepcji elektrowni. Ze względu na potencjalne nakłady inwestycyjne rzędu kilku miliardów złotych, rozpoczęto rozmowy na temat możliwości dofinansowania inwestycji w ramach mechanizmów pomocowych oraz współfinansowania z bankami i międzynarodowymi funduszami.
Przedstawiciele Tauronu mówili o kontynuowaniu projektu elektrowni szczytowo-pompowej Rożnów II m.in. podczas konferencji wynikowej za półrocze 2024 r. w połowie września br. p.o. dyrektor wykonawczy ds. inwestycji Tauronu Mateusz Lewandowski mówił, że taki projekt jest potrzebny w krajowym systemie energetycznym, a firma ma jedną z lepszych lokalizacji pod budowę takiego aktywa.
Prezes Tauronu Grzegorz Lot zastrzegł jednak m.in., że projekt Rożnów II będzie konkurował z innymi projektami magazynów energii; zasadne są więc pytania, czy jest miejsce na taki duży magazyn i czy jest szansa na uzyskanie przez niego rentowności.
- W modelach, które sobie budujemy, takie przedsięwzięcie musi wymagać partnerstwa: musi być wiele stron zainteresowanych i zaangażowanych po to, żeby te potencjalne korzyści, ale też duże ryzyka, które się z tym projektem wiążą, były rozrzucone na wiele podmiotów - stwierdził prezes Tauronu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.